TEKNOLOJİ

28 Bin Yıl Bitmeyen Pil | Nano Diamond Pil Nedir?

Nano Diamond Pil

Hepimiz günlük hayatımızda sıkça telefon kullanırız. Belki de şu an bu yazıyı telefonunuzdan okuyorsunuzdur. Peki şarjınız kaç? Hiç şarja takmasanız telefonunuz ne kadar süre daha açık kalır? Üç saat? Dört saat? Belki daha fazla, fakat bir günden fazla değil. Peki ya, son zamanlarda bir şirket şarj kapasitesiyle ilgili çığır açacak bir rapor yayınladı desem? Rapora göre telefonların şarj kapasitesinin saatlerce, günlerce değil, dokuz yıl dayanması mümkün! Heyecan verici, değil mi? Peki bu nasıl mümkün olabilir? Tanışalım: nano diamond pil

Nano Diamond Pil Nedir?

Nano Diamond Pil Nasıl Çalışır?

Bahsi geçen şirket Kaliforniya merkezli batarya şirketi Nano Diamond Battery (NDB). Ortaya koydukları bu heyecan verici fikir ise elbet asılsız değil. Çalışma prensipleri teoride son derece akla yatkın. Peki nedir bu çalışma prensibi?

Günümüz dünyasında insanlığa karşı en büyük tehditlerden biri nükleer atıklar. Bu atıklar son derece ölümcüller ve yok olmaları binlerce yıl sürüyor. Hal böyleyken muhafaza edilmesinin de son derece dikkatli yapılması gerekiyor. En güvenli yer ise okyanus tabanı olarak görülüyor. 

NDB’nin amacı ise bu atıkları bataryalarda güç kaynağı olarak kullanmak. Bu devasa gücü bu şekilde kullanmak size de delice gelmedi mi? NDB bunda hiçbir zarar olmadığını öne sürüyor. Bu radyoaktif bataryalar grafitin saf formundan elmasa dönüştürülmesiyle kullanılabilir hale geliyor. Elmas kaplama radyoaktiviteyi absorve ediyor ve şirketin söylediğine göre bataryanın yaydığı radyasyon bir muzun yaydığı radyasyona eşdeğer hale geliyor.

Nano Diamond Pilin Getirileri

NDB dediklerini yapabilirse dünya yeni bir döneme girecek. Bu dönemde elektronik aletlerdeki şarj sorunu tamamen ortadan kalkacak. Uzay araçlarında da büyük bir devrime gidilebilir. Dahası, çok daha heyecan verici bir ihtimal var. Bu bataryaların yirmi sekiz bin yıl dayanabildiğini söylemiştik. Peki ya yirmi sekiz bin yıl çalışabilen bir kalp pili yapılsa? Bu kalp pili geliştirilip, insanın yaşamını yüzlerce yıl uzatacak bir forma getirilebilir mi? Heyecan verici olduğu kadar ürkütücü bir ihtimal, fakat imkansız değil. Peki çalışmalar ne durumda? 

Devam Eden Çalışmalar

Şirketin CEO’su Nima Golsharifi bu konuda da açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, ticari prototip aşamasına geçildiğini fakat pandemi nedeniyle laboratuvarların kapatıldığını ve çalışmalara ara verildiği söylendi. 

Şirketin baş CEO’su ise bir konuşmasında şunları söyledi: “Çevreye çok zarar veren, büyük bir problemi aldık ve ondan enerji yarattık. Bu teknolojiyi bir telefonun içinde düşünün. Bataryanız saatte 5 kez sıfırdan yüze kadar şarj olabilir. Düşünün, bataryanızın şarjı tüm gün gidiyor. Şimdi bir hafta ya da bir ay dayandığını hayal edin. Onlarca yıla ne dersiniz? Bu teknolojiyle bunu başarabiliriz.”

Yapılan açıklamalar, yayınlanan raporlar oldukça heyecan verici, fakat teoride her şey güzeldir. Bilim dünyasında bu konuda henüz kesin bir görüş yok. Bu fikrin hayatlarımıza girip girmeyeceği de meçhul. Nihayetinde teknoloji dünyasına her gün yüzlerce fikir atılıyor, fakat gerçek anlamda çığır açanlar sayılı. Geleceğin ne göstereceğini hep beraber bekleyip göreceğiz. 

İlgili İçerikler
TEKNOLOJİ

Geleceğin Enerjisi: Nükleer Füzyon Reaktörü

Dünyada yedi milyar insan yaşıyor. Gün geçtikçe kalabalıklaşıyoruz. Biz kalabalıklaştıkça ihtiyaçlarımız da artıyor. Bu ihtiyaçların başında elbette enerji kaynakları…
TEKNOLOJİ

Hareketi Elektriğe Çeviren Teknoloji: Twistron

Çağımızda hayatımızın her yerinde olan bir güç, elektrik. Telefonlarımız, televizyonlarımız, bilgisayarlarımız, sağlık cihazlarımız, derslerimiz… Her şey bir şekilde elektriğe…
TEKNOLOJİ

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Neredeyse artık herkes akıllı telefon kullanmaya başladı. Bu cihazları elimizden düşürmez hale geldik. Bunun asıl sebebi akıllı telefonlardan çok,…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir