GİRİŞİMCİLİK

Dijital pazarlama nedir?

Bireyselden toplumsala, ekonomik ve sosyal açıdan her şekilde dijital dönüşüm sarmalı içinde pazarlamanın da geleneksel bir anlayış ile sürecine devam etmesi beklenemezdi elbette ki. Dijitalleşen teknoloji ile birlikte değişim ve dönüşüm sinyallerini veren ilk alanlardan biri de pazarlama oldu. Geleneksel pazarlama anlayışında kullanılan, televizyon, radyo, katalog ve afişler gibi pazarlama araçları, dijitalleşerek yerini online katalog, sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması, mobil pazarlama, SEO, SEM, e-mail pazarlaması ve e-ticaret pazarlaması gibi araçlara bıraktı. İşte bu sebeple dijital platformlar üzerinden dijital araçlar kullanılarak pazarlama süreç yönetimine, dijital pazarlama diyoruz. “Dijital pazarlama nedir?” sorusuna tanımlayıcı bir yanıt getirdik. Peki, özellikler açısından dijital pazarlama nedir? Bunun için kullanıcılarına sunduğu düşük maliyeti ve ölçülebilir çıktıları, çift yönlü etkileşimi ile hedef kitle etkileşimi ve hızlı şikâyet yönetimi gibi özelliklerinin geleneksel pazarlamaya göre çok daha cazip ve tercih edilir olduğunu söylemek mümkün.

Dijital pazarlama

Dijital Pazarlama Kanalları

  • Sosyal medya hesapları

Dijital pazarlamada en çok tercih edilen ve en etkili dijital pazarlama kanalları arasında yer alır. Markanız için belirlediğiniz hedef kitlenizin yoğun olarak kullandığı Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest gibi sosyal medya hesapları üzerinden vereceğiniz reklam ve tanıtımlar ile zaman ve mekândan bağımsız olarak müşteri sayınızı arttırabilirsiniz.

  • Mobil Pazarlama

Günümüzde akıllı telefon kullanımının ne kadar yaygın olduğunu düşündüğümüzde özellikle hedef kitlesini e-ticaret sitesine ve Web sitesine çekmek isteyen markalar için pazarlamanın tablet ve akıllı telefonlar ile uyumlu olmasının hayati önem taşıdığını söylemek mümkün. 

  • Hedefleme

Ürün ve hizmetleriniz ile ilgili ancak kararsız hedef kitlenizi, çerez yerleştirme olarak tanımlanan hedefleme pazarlaması ile Web ağı üzerinden reklam gösterimi yaparak potansiyel müşterinizi mevcut müşteri haline getirebilirsiniz.

  • İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, dijital pazarlama kanalları arasında en sık kullanılan bir başka pazarlama yöntemidir. Hedef kitleye verilmek istenen mesaj, resim, video ve çeşitli illüstrasyonlar kullanılarak oldukça etkileyici ve özgün bir hikâye anlatımı ile sunulmalıdır. İçerik pazarlamasının, özellikle farklı tüketici gruplarına yönelik uygulanması etkili olacaktır.

Dijital Pazarlamanın Önemi

Yukarıda belirtilen yöntemler daha da fazla arttırılıp detaylandırılabilir. Burada dijital pazarlama yöntemlerinin önemi, mikrodan makroya sunduğu düşük maliyetle geniş erişim, etkili etkileşim ve ölçülebilir geri bildirim özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Değişime direnenlerin rekabette geride kalacakları çok da uzak görünmüyor.

İlgili İçerikler
GİRİŞİMCİLİK

Dijital Girişimcilik Nedir? Avantajları Nelerdir?

Dijital girişimcilik, pandemi süreciyle beraber son zamanlarda oldukça popülerlik kazanmıştır. Beraberinde çok geniş bir kitleye ulaşma olanağı sağlaması, tercih…
GİRİŞİMCİLİK

Pasif Gelir Nedir? Pasif Gelir Yöntemleri

PASİF GELİR NEDİR? Pasif gelir, neredeyse hiç çaba harcamadan cüzdanınıza para girmesini sağlayan bir gelir kaynağıdır. Öğrenci olup cep…
GİRİŞİMCİLİK

Dijital Dönüşüm Nedir?

Sanayi devriminden günümüze kadar yaşanan teknolojik yeniliklerle bugüne kadar devrim niteliğinde 4 dönemden geçtik ve geçmeye de devam ediyoruz….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir