KİŞİSEL GELİŞİM

Eisenhower Matrisi ile Zaman Yönetimi

Bir gün yirmi dört saat. 21. yüzyıl insanının ise bu yirmi dört saate sığdırması gereken çok fazla şey var. Ortalama bir öğrencinin altı saati uykuya, sekiz saati derse gidiyor. Ortalama bir çalışanın altı saati uykuya, on iki saati işe gidiyor. Fakat bir insanın yaşamını rahatça idame ettirmesi için yapması gereken çok şey var. Kalan sınırlı saat, bu işlerin hepsine nasıl yetecek? İşte 21. yüzyıl insanının en büyük sorunu: zaman yönetimi. 

Dwight D. Eisenhower

Bu büyük sorun uzun yıllardır gündemde. Hal böyleyken ortaya zaman yönetimiyle ilgili çok fazla görüş çıkıyor. Sahip olduğu yirmi dört saati en verimli şekilde değerlendirmek isteyen insanlar öne sürülen teknikleri sıklıkla deniyorlar. Bu yazıda bu tekniklerden birini inceleyeceğiz: Eisenhower Matrisi.

İlginç bir isme sahip bu teknik adını yaratıcısından alıyor: Dwight D. Eisenhower. Eisenhower, 34. ABD başkanıydı. 1953-1961 seneleri arasında başkanlık yapmıştı, daha öncesinde ise NATO’nun ilk başkomutanı olmuştu. 

Eisenhower Matrisi ile Zaman Yönetimi

Eisenhower Matrisi Nedir?

Peki sıradan bir insan dahi işlerini yirmi dört saate sığdıramıyorken, görevleri arasında zamanla yarışan Eisenhower bunu nasıl başarmıştı? Uyumuyor, yemek yemiyor, su içmiyor muydu? Aslında Eisenhower bulduğu zaman yönetim tekniğiyle işlerini rahatça yürütebiliyordu. Sonraki senelerde kendi ismini alan bu teknik kısaca yapılacak işleri sınıflandırmaya dayanıyordu. 

Eisenhower Matrisi’ne göre zaman değerlendirme şablonunda dört temel grup vardı. Bu gruplar “acil, önemli değil” “acil, önemli” “önemli, acil değil” ve “önemli değil, acil değil” olarak sıralanıyordu. Peki bu ne anlama geliyor?

Eisenhower Matrisi Görev Şablonu

  • Acil, Önemli Değil: Bu sınıfa giren işleriniz için ayrıca zaman ayırmak yerine yapabilecek bir başkasına devredebilir, parayla yaptırabilirsiniz. Genelde bu gruptaki işler sizin uzun vadeli geleceğinizi ve yaşantınızı etkilemezler. 
  • Önemli, Acil Değil: Bu gruptaki işleriniz genelde uzun vadeli planlarınızdan oluşur ve geleceğinizi etkilerler. Örneğin bir enstrüman çalmayı mı öğrenmek istiyorsunuz? Günlük işlerinizden buna vakit ayıramıyor olabilirsiniz. Öğrenme işini bu gruba eklediğinizde zamanınız kalacağını göreceksiniz.
  • Acil, Önemli: Bu gruptaki işleriniz derhal ve özenle yapılmalıdır. Dolayısıyla buraya eklediğiniz işlere öncelik verir ve aradan çıkartırsanız temponuzun hafiflediğini göreceksiniz. 
  • Acil Değil, Önemli Değil: Bu gruptaki işleriniz dünyevi zevklerden ve anlık isteklerden oluşur. Temponuzun yoğunluğuna göre bu işleri erteleyebilir yahut eleyebilirsiniz.

Neden Eisenhower Matrisi?

Gördüğünüz gibi aslında Eisenhower Matrisi işlerinizi nasıl yapacağınızı anlatmaz. Yalnızca hangi sırayla yapacağınızı anlatır. Bu önemsiz gibi görünse de işlerimizi yetiştiremememizin nedeni sıraya koyamamamızdır. Doğamız gereği bize zevk verecek işlerimizi önce halletmek isteriz. Oysa işler böyle yürümez, yaşam böyle geçmez. Eisenhower Matrisi’ni uyguladığınızda temponuzun hafiflediğini ve çok işiniz var sanarken aslında her şeyi birkaç saatte halledebileceğinizi göreceksiniz.

Bir gün yirmi dört saat. Az gibi gözükse de bu yirmi dört saatler birleştiğinde bizim bir ömrümüzü oluşturuyorlar. İşte bu nedenle bir anımız bile boşa gitmemeli. Siz de zaman yönetimiyle başı belada olanlardansanız Eisenhower Matrisi’ni uygulamak isteyebilirsiniz. Birçok başarılı insanda olduğu gibi muhtemelen sizde de işe yarayacaktır. 

Kaynak: 1 2 3

İlgili İçerikler
KİŞİSEL GELİŞİM

Evde Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

“Evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz ?” diye düşünmeyi bırakmanız ve harekete bir yerden başlamanız için sizlere birkaç öneride bulunacağız. Pandemi…
KİŞİSEL GELİŞİM

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Dünyada İngilizce İstatistikleri Günümüzde dünya genelinde 1 milyar 120 milyon kişi İngilizce konuşuyor. Bu konuşanların içinde 378 milyon kişinin ana…
KİŞİSEL GELİŞİM

Etkili İletişim Teknikleri

İletişim Nedir? Biz insanlar sosyal varlıklarız. Buna bağlı olarak günlük hayatımızda sürekli birileriyle konuşuyor, durmadan fikir alışverişinde bulunuyoruz. Hayatta…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir