KİŞİSEL GELİŞİM

Etkili İletişim Teknikleri

İletişim Nedir?

Biz insanlar sosyal varlıklarız. Buna bağlı olarak günlük hayatımızda sürekli birileriyle konuşuyor, durmadan fikir alışverişinde bulunuyoruz. Hayatta ne istersek isteyelim bir başka insanla muhattap olmak zorundayız. İşte çağımızın en önemli unsuru burada ortaya çıkıyor: iletişim. İletişim; kişiler arasında, duygu, düşünce, bilgi, haber alışverişi olarak tanımlanıyor. Bu tanımdan yola çıktığımızda iletişimin önemini daha iyi kavrıyoruz. Farkında olmasak da hayatta başarının sırrı etkili iletişim kurma becerisinden geçiyor. Bu nedenle herkesin bilmesi, öğrenmesi gereken bir konudur etkili iletişim teknikleri.

Etkili İletişim Teknikleri

İletişimde Hatalı Davranış Şekilleri

İletişim kurarken ters gidebilecek çok şey vardır. Karşımızdakini yanlış anlayabilir, yanlış anlaşılabilir, boş bir insan izlenimi uyandırabiliriz. Bu sorunlar iletişimde hatalı davranış şekillerinden kaynaklanır. Yaygın görülen üç hatalı davranış şekli vardır: saldırganlık, savunma ve pasiflik.

 • Saldırganlık: Bu davranış biçimi önyargılardan kaynaklanır. Karşımızdaki kişi hakkında fikrimizi ilk görüşte kesinleştirir ve sonrasında buna göre davranırız. Dolayısıyla o kişiyi hiçbir zaman düzgün dinlemeyiz. Ne söylese aşağılamak, alay etmek, karşı çıkmak isteriz; hatta söylediği akla yatkın bir şey olsa bile.
 • Savunma: Bu davranış biçimini sergileyenler kendilerine karşı çok korumacıdırlar. Eleştiri kabul edemezler. Dahası karşılarındaki kişinin söylediği her şeyi üstlerine alınırlar. Alakasız bir şeyde bile kendilerini savunmaya başlar, böylece dikkatleri daha çok kendi kusurlarına çekerler. 
 • Pasiflik: Bu davranışı sergileyen insanlar bir kişiyi dinlemeye çalışırken boş bir insan izlenimi verirler. Bu da iletişimde dinlemenin önemini bilmemek ve iyi bir dinleyici olmamaktan kaynaklanır. Karşısındaki kişi konuşurken geri dönüş yapmadan dinleyen, ne söylese onaylayan ve fikir beyan etmeyen, durmadan “ Evet, aynen “ sözcüklerini kullanan kişiler pasif ve etkisiz olarak damgalanırlar.  

Siz bu davranış biçimlerinden birini uyguluyor musunuz? Eğer kendinizi bu sınıflandırmaların birinde bulduysanız endişelenmeyin. Bu yazı sona erdiğinde etkili iletişim teknikleri ile güçlü insan izlenimi vermeyi öğrenmiş olacaksınız. Peki, nedir iletişimde sıklıkla yaptığımız hatalar? Etkili iletişim kurmayı öğrenmeden önce, nasıl etkili iletişim kurmayacağımızı öğrenelim. 

İletişimde Yapılan Hatalar

 • Emir vermek: Bazı insanlar günlük konuşmalarında durmadan emir verirler. Soru sorarken dahi rica etmek yerine “ Anlatsana, söyle hadi “ gibi sözcükler kullanırlar. Bu, muhatap olunan kişiyi baskı altında hissettirir ve kişi kendi kabuğuna çekilir. Böylece emir veren insan karşısındaki kişi hakkında hiçbir şey öğrenemeden konuşma son bulur.
 • Öğüt vermek: Bu hatayı hepimiz sık sık yaparız. Fakat bu belki de en hatalı davranış şekildir. Kendimizi karşımızdaki kişiden üstün gördüğümüzü ve onu yargıladığımızı ifade eder. Oysa insanlar çoğu zaman yapmaları gerekeni zaten bilirler. Öğüt verici değil, dinleyici isterler. 
 • Konuyu saptırmak: Karşımızdaki kişi konuşurken onun sözünü keseriz ve konuyu daha önemli bulduğumuz bir başka şeye getiririz. Bu davranış şekli sözü kesilen kişiyi incitir ve içine kapanmasına sebep olur. Böylece tebrikler, bir arkadaş kaybetmiş olursunuz.

İletişim kurarken yaptığımız başlıca hatalar böyledir. Şimdiye kadar bu hataları sıklıkla yaptığınızı fark etmiş olabilirsiniz. İnsanların çoğu bu hataları yapar. Bu yüzden bu denli çok kavga haberiyle karşılaşırız. Etkili iletişim kurmayı bilen bir insan ise kavga etmez; sakince münazara eder. Bu yazı sona erdiğinde siz de etkili iletişim kurmayı bilen bir insan olacaksınız. 

İletişimde yapılan hataları ve yanlış davranış biçimlerini öğrendik. Peki etkili iletişim kurma teknikleri nelerdir? Bir de bunlara bakalım. 

Etkili İletişim Teknikleri

Etkili İletişim Kurma Teknikleri

 • Etkili bir beden dili: Biz konuşmasak da bedenimiz konuşur. Farkında olmadan yaptığımız el, kol, baş hareketleri karşımızdaki kişi için çok şey ifade eder. Mesela birine “ Seni dinliyorum “ derken kollarımızı göğsümüzde kavuşturduğumuzda “ Ne kadar konuşursan konuş dinlemeyeceğim, fikrinin yanlış olduğunu biliyorum “ mesajı veririz. Oysa ellerini çenesine koyan, kucağında birleştiren bir insan “ Seni dinlemek için sabırsızlanıyorum “ mesajını verir. Yalnızca dinlerken değil, konuşurken de kendimizi el kol hareketleriyle desteklememiz gerekir. Ellerini, kollarını, başını hareket ettirmeden konuşan bir insan düşünün. Muhtemelen söylediklerini önceden ezberlemiş, çok stresli, konuştukları hakkında hiçbir fikri yok diye düşünürsünüz. Etkili bir iletişim için önce etkili beden dili kullanımını öğrenmeliyiz. Böylece doğru yerde doğru mesajları veririz. Beden dili kullanmayı bilmiyorsanız karşınızdaki kişiyi dinliyormuş, önemsiyormuş gibi yapmak yerine gerçekten dinleyin ve önemseyin. Böylece bedeniniz gereken mesajı kendiliğinden verir. 
 • Doğru Kelime Seçimi: Dinlerken de, konuşurken de doğru kelimeleri seçmek çok önemlidir. Konuşurken doğru kelimeleri seçemezseniz anlattığınız şey ne kadar doğru olursa olsun bunu doğru ifade edemezsiniz. Böylece yanlış anlaşılır ve önemsenmezsiniz. Dinlerken pasif insan olarak algılanmamak için arada fikir beyan etmeniz gerekir. Eğer bu sırada yanlış kelimeler kullanırsanız karşınızdaki kişinin konuşmayı sonlandırmasına neden olabilirsiniz. Doğru kelime seçimi ise geniş bir kelime haznesiyle mümkün olur. Yani bu beceriyi kazanmanın en kolay yolu kitap okumaktır. 
 • Empati kurabilmek: Kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koyduğumuzda konuşmalarımız ve hareketlerimiz buna göre şekil kazanır. Böylece ona kendini güvende, heyecanlı, meraklı hissettirebiliriz. Empati yeteneği aslında manipülasyonun da önemli bir parçasıdır.
 • Hoşgörülü ve önyargısız dinlemek: Karşımızdaki kişiyi yargılamadan, önyargılara kapılmadan dinlediğimizde onu önemsediğimizi hissettiririz. Böylece daha keyifli bir sohbet ve daha fazla bilgi alırız.
 • İyi bir dinleyici olmak 

İyi Bir Dinleyici Olmak

İletişimin yarısı konuşmaksa yarısı dinlemektir. Her ikisinin de birbirinin yerini tutamayacak kadar büyük önemi vardır. Bu yüzden iyi bir dinleyici olmak etkili bir iletişim kurmaktır. Bunun önemini bir kişisel gelişim yazarının anlattığı bir anıyla daha iyi kavrayabiliriz. “ Bir potansiyel işverenimle buluşmuştum, “ der yazar. “ Aslında adamın amacı benim hakkımda olabildiğince şey öğrenmekti, fakat ben konuyu ustaca ona yönlendirdim. Onu dinlemek istediğimi, anlatacaklarını merak ettiğimi hissettirdim. Böylece o konuştu, ben etkili bir şekilde dinledim. Konuşmamız bittiğinde ise adam üstlerine benim çok nazik, tatlı ve konuşmayı bilen biri olduğumu söyledi. Komik olan şu ki ben neredeyse hiç konuşmamıştım. “ Bu her zaman böyledir. İnsanlar dinlendiğini hissetmeye bayılır. Etkili şekilde dinleyen biri, konuşurken bırakamayacağı kadar güzel izlenimler bırakır. Peki etkili bir dinleyici nasıl olur? 

İyi Bir Dinleyicinin Özellikleri

 • Dikkatini karşısındaki kişiye verir. Örneğin birini dinlerken aynı zamanda telefonla ilgilendiğimizde bu son derece kaba ve yersiz bir davranış olur. Konuşan kişi dinlenmediğini hisseder ve daha fazla konuşmak istemez. Dikkatimizi karşımızdaki kişiye verdiğimizle başka bir şeyle ilgilenmemeli, başka yerlere uzun süre bakmamalı, tamamen ona dönük oturmalıyız. 
 • Konuşmacıyı sözünü kesmeden dinler. 
 • Göz teması kurmaktan çekinmez. Göz teması dikkatle dinlediğini belli eden en önemli unsurlardan biridir. Çoğunlukla konuşmacıya bakmak, arada ona dinlenme alanı vermek için gözlerini kısa süreliğine başka bir yerde gezdirmek büyük bir kibarlıktır ve büyük etki sağlar.
 • Dinlerken vereceği cevabı düşünmez. Çoğu insan dinlemek yerine konuşma sırasının kendisine gelmesini bekler. Oysa iyi bir dinleyici yalnızca dinler, kafasında ne söyleyeceğini planlamaz.
 • Konuşmacıya arada geri dönüşlerde bulunur. Bu geri dönüşler “ ee, aa, hmm, yaa, aynen “ şeklinde olmamalıdır. Nazik bir soruyla konuşmayı yönlendirme ya da anlatılan şey hakkında fikrini belirtme olabilir. Böylece konuşmacı gerçekten dinlendiğini hisseder ve zevkle konuşur. 

Etkili iletişim teknikleri özetle beden dilini kullanmayı bilmekten, iyi bir dinleyici olmaktan ve doğru kelime seçimlerinden oluşur. Bu üç ana kuralı yerine getirdiğinizde insan ilişkilerinizde büyük bir ilerleme kaydettiğinizi göreceksiniz. 

İlgili İçerikler
KİŞİSEL GELİŞİM

Evde Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

“Evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz ?” diye düşünmeyi bırakmanız ve harekete bir yerden başlamanız için sizlere birkaç öneride bulunacağız. Pandemi…
KİŞİSEL GELİŞİM

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Dünyada İngilizce İstatistikleri Günümüzde dünya genelinde 1 milyar 120 milyon kişi İngilizce konuşuyor. Bu konuşanların içinde 378 milyon kişinin ana…
KİŞİSEL GELİŞİM

Eisenhower Matrisi ile Zaman Yönetimi

Bir gün yirmi dört saat. 21. yüzyıl insanının ise bu yirmi dört saate sığdırması gereken çok fazla şey var….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir