KİŞİSEL GELİŞİM

Evde Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

kişisel gelişim

“Evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz ?” diye düşünmeyi bırakmanız ve harekete bir yerden başlamanız için sizlere birkaç öneride bulunacağız. Pandemi döneminde hepimiz evlerimize kapandık. Böyle bir sebepten evlere kapanmak kötü olsa da kendimize yatırım yapabileceğimiz koca bir vakit bulduk. 

Sosyal medyada insanların bugün ne yaptığı ile ilgili olan paylaşımlarını izlemek işini artık biraz daha azaltma vakti geldi. Artık “bugün ne yapmalıyım?” diye düşünmenin zamanı.

Evde, özellikle de bu dönemde kendinizi geliştirebilmeniz için çok sayıda fırsat var. Normal hayatınıza geri döndüğünüzde eski normalden çok daha dolu bir siz inşa edebilirsiniz. Peki ama evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz gelin bir bakalım…

Evde Kendimizi Geliştirmek İçin Yollar

Evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz konusunda yapmamız gereken ilk şey ilgi alanları ve öğrenmek istenilen konuları bilmektir. Bu konuları maddeler halinde yazıya dökün ve sıralayın. Öğrenmek  isteğinizin yoğunluğuna uygun bir sıralama yapın. İlk maddede yer alan konu hakkında araştırmalara geçebiliriz.

evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz erken kalkmak
  • Uykunuz sizi değil, siz uykunuzu kontrol edin.

Nasıl olsa yarın evdeyim, işim yok diyerek geç yatıp geç kalkmayın. Kendinizi geliştirmeniz gereken konular var. Ve bu konular hiç de az değil. Eğer kendinizde bir şeyleri değiştimek istiyorsanız uykunuzdan başlamanız gerektiğini unutmayın.

evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz kitap okumak
  • O kitabı rafından indirin, ve okuyun.

Kitap okumak için vakit bulamayanlara bahaneler tükendi. Artık raftan alıp tozunu silmenin vakti geldi. O kitabı alın ve okuyun. İnanın sosyal medyada insanların yaptıkları şeylerden çok daha güzel şeyler oluyor kitaplarda. Ve kitaplardaki dünyalara girmek, bulunduğumuz dünyadan biraz uzaklaşmamızı sağlayacak en etkili yoldur. Evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz, gelişimimiz için hangi kitapları okumalıyız, hangisinden başlamak gerek diye düşünüyorsanız en sevdiğiniz konudaki kitapları aratın. O konudaki binlerce kitap raflarında sizleri bekliyor. Bu kitaplardan birini bile okusanız nelerin değiştiğini göreceksiniz.

evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz film izlemek
  • Klasikleşmiş, ödüllü filmler izleyin.

Eğer hala kitap okumak istemiyorsanız film izleyin. Yemek yerken, otobüste giderken vakit öldürmelik filmler izlemeyi bırakın. Bunun yerine yüksek puanlı, ödüllü filmler izleyin. Hem kişisel film arşivinizi genişletmiş olursunuz. Hem de döndüğünüzde arkadaşlarınızla ya da sevdiğiniz insanla film izlemek için bir bahaneniz olur. Klasikleşmiş filmleri su gibi izleyin. Toplum içerisinde o filmi bilmenin ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz online eğitim sertifika
  • Cv’nizi güçlendirecek eğitimlere katılın.

Evde kendimizi geliştirmek için ilgi ve çalışma alanlarına yönelik çokça eğitim yer almakta. Online eğitimlerle dolu internet dünyasında sizin için en uygun eğitimleri sıraya koyun ve edinin. İnternette sertifikalar alabileceğiniz platformlar var. Bu eğitimler sizi daha çok geliştirdiği gibi eğitim sonunda verilecek sertifikalar da CV’nizi geliştirecek.

evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz
  • Yeni bir dil öğrenin.

İkinci bir dilin gerek olduğu devirde ikinci hatta üçüncü bir dil edinin. Bu sayede dünya vatandaşı olabilirsiniz. Ve sadece kendi ülkenizde değil yabancı ülkelerde de rahatlıkla gezebilirsiniz. Dil öğrenmek için internette ücretli/ücretsiz birçok eğitim yer almakta. Siz de hemen bu eğitimleri edinin ve yeni dilinizle merhaba deyin.

evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz hobi edinmek
  • Bir hobi edinin.

Tüm bu kişisel gelişiminiz arasında biraz mola verirken hobilerinizle ilgilenebilirsiniz. Bu sayede hem yine verimli bir vakit geçirmiş olursunuz hem de kendinizi iyi hissedeceğiniz bir şey yapıyor olursunuz. Eğer evde yapabileceğiniz türde bir hobiniz yoksa yeni bir hobi edinebilirsiniz. Örneğin yemek yapmayı gereklilikten çıkararak aşçılığı hobi edinebilirsiniz. Ya da mobil uygulama tasarlamak sizin için bir hobi haline gelebilir. Nakış yapmayı öğrenebilir, kıyafetlerinizi yeniden tasarlayabilirsiniz. Satranç, sudoku gibi zeka geliştiren hobiler edinebilirsiniz. Daha birçok alanda evde yapabileceğiniz hobinin var olduğunu unutmayın. Ve en kısa zamanda vaktinizi hobilerinizle doldurun.

evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz
  • “Ben bunu zaten yapabiliyorum” demeyin, “nasıl daha iyi yapabilirim?” deyin.

İçeriğine oldukça yetkin olduğunuz bir alan mutlaka vardır. Ama yetkin olduğunuz konuda sürekli aynı bilgilerle kalmayın. Gün geçtikçe her şey yenilik kazanırken siz de bilgilerinizi güncelleyin. Başarabildiğiniz konuyu artık başarıyorum diye kenara atmayın ve güncel tutun. O konuda daha fazla neler yapabilirsiniz bunun izini sürün.

Tüm bunları ve daha birçok şey yaparak kendinize biraz daha yaklaşabilirsiniz. Ve bu yazı yeni sizin bir başlangıcı olsun. Evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz konusunda seçeneklerin neler olduğunu öğrendiğinize göre hareket zamanı. Ne duruyorsunuz, liste oluşturmak için en doğru an şu an.

İlgili İçerikler
KİŞİSEL GELİŞİM

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Dünyada İngilizce İstatistikleri Günümüzde dünya genelinde 1 milyar 120 milyon kişi İngilizce konuşuyor. Bu konuşanların içinde 378 milyon kişinin ana…
KİŞİSEL GELİŞİM

Eisenhower Matrisi ile Zaman Yönetimi

Bir gün yirmi dört saat. 21. yüzyıl insanının ise bu yirmi dört saate sığdırması gereken çok fazla şey var….
KİŞİSEL GELİŞİM

Etkili İletişim Teknikleri

İletişim Nedir? Biz insanlar sosyal varlıklarız. Buna bağlı olarak günlük hayatımızda sürekli birileriyle konuşuyor, durmadan fikir alışverişinde bulunuyoruz. Hayatta…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir