TEKNOLOJİ

Geleceğin Enerjisi: Nükleer Füzyon Reaktörü

Dünyada yedi milyar insan yaşıyor. Gün geçtikçe kalabalıklaşıyoruz. Biz kalabalıklaştıkça ihtiyaçlarımız da artıyor. Bu ihtiyaçların başında elbette enerji kaynakları geliyor. Peki yedi milyar insana yetecek kadar enerji kaynağına sahip miyiz? 

Aslında evet, yeterli enerji kaynağımız var. Öyleyse neden her sene yeniden gündeme gelen “ Enerji kaynakları tükeniyor! “ sorunuyla karşı karşıyayız? Cevap çok basit: Potansiyel enerji kaynaklarımızı kullanamıyoruz. Güneş, rüzgar, hidrolik gibi enerji kaynaklarını değerlendiremiyoruz. Bunlar yerine doğalgaz, nükleer enerji, petrol, kömür gibi doğayı ve dolayısıyla bizi mahveden kaynaklar kullanıyoruz. Üstelik bu kaynaklar tükeniyor. Fakat korkmayın, bunlara alternatif bir enerji kaynağımız daha var. Bu kaynak kullanılmaya başlandığında dünyanın enerji sorunu giderilebilir. Karşınızda: nükleer füzyon reaktörü. 

Yukarıda nükleer enerjiyi zararlı olarak saymıştık. Evet, kullanılan mevcut nükleer enerji zararlı. 31 ülkede bulunan 452 nükleer enerji santralinde fisyon olayı ile enerji üretiliyor. Bu yazının konusu olan nükleer füzyon reaktörü ise nükleer füzyon ile enerji üretimini amaçlıyor. Peki nedir ikisinin farkı? Nükleer füzyonun ne olduğunu öğrenmeden önce az çok aşina olduğumuz nükleer fisyona bakalım. 

Geleceğin Enerjisi: Nükleer Füzyon Reaktörü

Nükleer Fisyon Reaktörü

Nükleer fisyon temelde ağır bir atom çekirdeğinin daha hafif parçalara bölünmesidir. Bu reaksiyonda radyoaktif elementler kullanılır. Mevcut santrallerimizde genelde Uranyum-235 kullanırız. Santrallerde üretilen elektrik miktarı fazla ve maliyet azdır. Fakat kontrolsüz kullanımda büyük oranda çevre kirliliğine ve radyasyona neden olur. Dahası, geçmiş senelerde Çernobil’de bir örneğini gördüğümüz felaketlere yol açabilir. Bu nedenle oldukça risklidir. 

Bir de diğer nükleer olayımız olan füzyon var… Kullanılabilirse maliyeti az, üretimi çok olacak. Dahası çevreye zarar vermeyecek. Peki nedir nükleer füzyon? Nükleer füzyon reaktörü nasıl çalışır? 

Nükleer Füzyon Nedir?

Nükleer füzyon, nükleer fisyonun zıttıdır. Fisyon olayında ağır çekirdek daha hafif parçalara ayrılır. Füzyon olayında ise hafif atomlar enerji açığa çıkararak birleşir ve daha ağır bir elemente dönüşür. 

Füzyon olayını doğal bir şekilde inceleyebiliriz. Nerede mi? Yıldızlarda. Yıldızlar yakıtlarını parçalayarak değil, birleştirerek harcarlar. Bir yıldız hidrojeni helyuma dönüştürerek ısı ve ışık saçmaya başlar. Zamanla ortaya çıkan enerji daha büyük elementleri oluşturur. Füzyon reaksiyonları en ağır elementlerden biri olan demir açığa çıkana dek sürer. 

İşte biz bu tepkimeyi dünyada başlatıp kontrollü olarak sürdürmek istiyoruz. Bilim kurgu filmlerini aratmıyor, değil mi? Eğer bunu yapabilirsek sonsuza dek ihtiyacımızı karşılayacak bir enerji kaynağımız olur. Peki bunu dünyada nasıl yapacağız? 

Nükleer Füzyon Reaktörü

Bunu gerçekleştirebilmek için elimizde çok sıcak bir madde olmalı, Güneş kadar sıcak bir maddeden bahsediyoruz. Çünkü madde çok sıcak olduğunda coulomb gücü aşılabilir. Coulomb gücü, hafif elementlerin birbirlerini itme eğilimidir. Bu güç yüzünden elementler birleşemez. Fakat madde çok yüksek sıcaklıktayken enerjisi artar. Enerjisi arttığında hareketi artar ve çekirdekler ısının etkisiyle birbirlerine oldukça yaklaşırlar. Bu yakınlıkta oluşan güçlü nükleer kuvvet coulomb gücünü yener. Böylece hafif elementler birleşir ve ortaya daha ağır bir element çıkar. Bu sırada oluşan enerji çok fazladır. Nükleer füzyon reaktörü bu enerjiyi kullanmayı amaçlar. 

Mevcut Nükleer Füzyon Reaktörü

Bugün dünyada bir nükleer füzyon reaktörü yok. Fakat bu konuda çalışmalar hararetle sürüyor. Büyük devletler bu çalışmalara milyonlarını yatırıyorlar. 

On yılı aşkın nükleer füzyon olayını kontrollü şekilde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bunu yapabildiğimiz de oluyor, fakat dakikalık bir olaydan öteye geçemiyoruz. Oysa Güneş milyonlarca yıldır bu olayı çok doğal bir şekilde gerçekleştirerek bize ısı ve ışık veriyor. İlginç, değil mi?

İlgili İçerikler
TEKNOLOJİ

Hareketi Elektriğe Çeviren Teknoloji: Twistron

Çağımızda hayatımızın her yerinde olan bir güç, elektrik. Telefonlarımız, televizyonlarımız, bilgisayarlarımız, sağlık cihazlarımız, derslerimiz… Her şey bir şekilde elektriğe…
TEKNOLOJİ

28 Bin Yıl Bitmeyen Pil | Nano Diamond Pil Nedir?

Nano Diamond Pil Hepimiz günlük hayatımızda sıkça telefon kullanırız. Belki de şu an bu yazıyı telefonunuzdan okuyorsunuzdur. Peki şarjınız…
TEKNOLOJİ

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Neredeyse artık herkes akıllı telefon kullanmaya başladı. Bu cihazları elimizden düşürmez hale geldik. Bunun asıl sebebi akıllı telefonlardan çok,…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir