TEKNOLOJİ

Hareketi Elektriğe Çeviren Teknoloji: Twistron

Çağımızda hayatımızın her yerinde olan bir güç, elektrik. Telefonlarımız, televizyonlarımız, bilgisayarlarımız, sağlık cihazlarımız, derslerimiz… Her şey bir şekilde elektriğe ihtiyaç duyuyor. Bu büyük ihtiyaç ise bilim insanlarını elektrik üretmenin yeni yollarını araştırmaya itiyor. Bu süreçte ortaya sunulan ve oldukça umut vadedici fikirlerden birini bu yazımızda inceleyeceğiz: twistron. 

Twistron Nedir?

Twistron, temelde mekanik enerjiden elektrik üretmeyi prensip edinmiş bir proje. Daha doğrusu mekanik enerjiyi kullanmaya odaklı birçok projeden biri. Peki bilim insanları bu enerji üstüne neden bu kadar eğiliyorlar? Çünkü dünyamız kullanılabilir elektromanyetik dalgalar, milyonlarca varlığın aynı anda hareketinden doğan mekanik enerji, sürtünme ve sıcaklık enerjileriyle dolu! Etrafımızda bu denli çok potansiyel elektrik kaynağı varken değerlendirmemek olmazdı. 

Twistron, giydiğimiz kıyafetlerin telefonumuzu şarj etmesinden tutun, okyanuslardaki dalgalanmalardan elektrik üretimine dek birçok şey vadediyor. Peki, çalışma mantığı nedir? 

Twistron

Twistron Nasıl Çalışır?

Twistron dediğimiz şey temelde bükülebilir bir elyaf. Bu elyaf jel kaplı karbon nanotüplerden yapılmış. Bu karbon nanotüpler, insan saçından yaklaşık on bin kat daha inceler ve son model nanoteknoloji örneği sayılıyorlar. 

Bu karbon nanotüpler elektrolit banyosuna yatırılıyor ya da kaplanıyorlar. Sıkı sıkı ipliklerle örülmüş karbon nanotüplerin oluşturduğu kumaş bükülüyor veya geriliyor. Böylece karbon nanotüplerin hacmi azalıyor. Kumaş üzerindeki elektrik yükleri birbirine yaklaşıyor ve enerjileri artıyor. Böylece elektrik üretimi gerçekleşiyor. Bu iplikler saniyede 30 bükülme ile kg başına 250 watt enerji üretebiliyorlar. 

Twistron Deneyleri

Yapılan deneylerde twistron iplikten bir gömlek dikildi. Araştırmacıların söylediğine göre bu gömlek yalnızca solunum hareketiyle şarj üretebildi. Heyecan verici, değil mi?

Projenin görevlilerinden biri olan Shi Hyeong Kim, twistron teknolojisinin denizde kullanımının daha kolay olacağını söylüyor. Çünkü deniz suyu doğal bir elektrolit ve denizde kullanılan bir twistron cihazında kaplama yapmaya gerek kalmıyor. Söylediklerini kanıtlamak isteyen Shi Hyeong Kim, Güney Kore açıklarında denize 10 cm’lik bir twistron cihazı yerleştirdi. Cihazın alt ucu deniz tabanında bir ağırlığa, üst ucu ise su yüzeyinde bir balona bağlandı. Balon, hareketi arttırmakta fayda sağladı. Bu mekanizma ile enerji üretimi sağlandı.

Twistron Teknolojisinin Önündeki Engeller

Deneyler her ne kadar umut verici olsa da bu denli yeni ve heyecan verici bir teknolojiye kolayca inanılmıyor. Gerçekten etkili olacak mı, gerçekten gelecek vadediyor mu soruları da akılları kurcalıyor. Bu soruları yine proje görevlilerinden Carter Heines inceledi. Heines yaptığı açıklamada önlerinde engeller olduğunu kabul etti. Bu engellerden ikisi çok büyük ve projenin geleceğini olumsuz etkiliyor. 

  • Verimlilik: Heines’a göre; twistron bükülmeleri mekanik enerjinin yalnızca %1’ini elektrik enerjisine çevirebiliyor. Bu oldukça düşük bir oran. Piyasada bu oranı geçebilen daha pratik projeler de var. Dolayısıyla verimlilik oranındaki düşüş oldukça büyük bir sorun teşkil ediyor.
  • Masraf: Kg başına üretilen enerjiye kıyasla gereken maliyet oldukça fazla. Bu yüksek maliyetlerle piyasaya bunu sunmanın hiçbir ilgi çekici yanı olmaz. Bu nedenle yüksek maliyet oranı da büyük bir sorun. 

Heines, bu sorunlara bir çözüm aradıklarını ifade etti. Eğer daha düşük maliyetle daha verimli çalışan bir twistron cihazı üretebilirlerse bu oldukça büyük bir devrim olabilir. Fakat teknoloji gündeminde bu tarz gelişmelere oldukça sık rastlanıyor. Bu projede bir yol katedilir mi, bir gelecek sağlanır mı bilinmez. Belki de gelecekte bir gün on dakikalık yürüyüşle telefonumuzun şarjını doldurabilir, okyanus dalgalarıyla bir şehrin elektriğini üretebiliriz. 

İlgili İçerikler
TEKNOLOJİ

Geleceğin Enerjisi: Nükleer Füzyon Reaktörü

Dünyada yedi milyar insan yaşıyor. Gün geçtikçe kalabalıklaşıyoruz. Biz kalabalıklaştıkça ihtiyaçlarımız da artıyor. Bu ihtiyaçların başında elbette enerji kaynakları…
TEKNOLOJİ

28 Bin Yıl Bitmeyen Pil | Nano Diamond Pil Nedir?

Nano Diamond Pil Hepimiz günlük hayatımızda sıkça telefon kullanırız. Belki de şu an bu yazıyı telefonunuzdan okuyorsunuzdur. Peki şarjınız…
TEKNOLOJİ

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Neredeyse artık herkes akıllı telefon kullanmaya başladı. Bu cihazları elimizden düşürmez hale geldik. Bunun asıl sebebi akıllı telefonlardan çok,…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir