KİŞİSEL GELİŞİM

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Dünyada İngilizce İstatistikleri Günümüzde dünya genelinde 1 milyar 120 milyon kişi İngilizce konuşuyor. Bu konuşanların içinde 378 milyon kişinin ana dili, 743 milyon kişinin ise sonradan öğrendiği ikinci dili İngilizce. Hal böyleyken İngilizce gerçekten dünya genelinde birleştirici bir dil. Dünyanın neresinde olursanız olun mutlaka biriyle İngilizce konuşarak anlaşabilirsiniz. 

Günümüzde çoğu bilgiyi kolaylıkla edindiğimiz internetteki içeriklerin %54’ü İngilizce. Ana dilimizde okuduğumuz içerikler bu geniş bilgi denizinin çok sığ bir kısmını kapsıyor. Yalnızca bu istatistiklere bakarak bile İngilizce öğrenmeniz gerektiğinin farkına varmış olabilirsiniz. Hiç bilmiyor olsanız da, biraz bilginiz varsa da bir yerden başlamanız şart. Çünkü iş hayatında, öğrencilik hayatında ve sosyal hayatta İngilizce bilmek size büyük katkı sağlayacak. Bir dil bir bir insan derler; İngilizce ise birçok insandır. Peki bu önemli dili nasıl kolaylıkla öğrenebiliriz? İngilizce nasıl öğrenilir? 

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

İngilizce Öğrenmenin Yolları

İngilizce öğrenmenin çeşitli yolları var. Dünyada İngilizce öğrenmeye bu denli büyük bir ilgi varken piyasa da hayli hareketli. Bu öğrenme yollarından öne çıkan üç tanesi: kursta öğrenmek, yabancı bir ülkede öğrenmek ve evde öğrenmek. 

Kursta İngilizce Öğrenmek

Hemen her yerde bulunan İngilizce kursları bu dili öğrenmek için oldukça kolay ve güzel bir yöntem. Ücretini önceden verdiğiniz bir kursa gitmek zorunda hissedersiniz. Böylece öğrenme sürecini düzenli bir şekilde yönetmiş olursunuz. İngilizce öğrenmekte en önemli unsurlardan biri de düzenli çalışmaktır. Fakat bu yoğun hayat temposunda kursa gidecek vaktiniz ve imkanınız olmayabilir. Üzülmeyin, kolayca İngilizce öğrenebileceğiniz başka yollar da var.

Başka Bir Ülkede İngilizce Öğrenmek 

Bilim insanları son zamanlarda kolay dil öğrenme yöntemleri üzerine birçok çalışma yapıyorlar. Bu çalışmalarda elde edilen sonuçlardan biri, en verimli öğrenme yollarından birini ortaya koyuyor: farkında olmadan öğrenmek. 

Aslında bu öğrenme yolu bebekken ana dilimizi öğrenmemizden esinlenilmiş. Hiç kimse bir bebeğin başında durup dil bilgisi öğretmez, kelime ezberletmez. Fakat bebek hiçbir çaba olmaksızın anadilini akıcı şekilde öğrenir. Peki nasıl? Duyarak. İnsan beyni ilginç bir yapı, çevrenizde sürekli duyduğunuz bir dili bir süre sonra farkında olmadan çevirmeye başlıyor.

Bu yolu uygulamanın en kolay yöntemi ise yabancı bir ülkede bulunmak. Hem çevrenizde sürekli duyduğunuz, hem de en basit isteğinizde bile o dili konuşmak zorunda olduğunuz için yabancı bir ülkede kısa bir süre kaldığınızda o dili öğrenmiş olursunuz. Bu hem İngilizce için, hem de başka diller için geçerli. Fakat herkesin başka bir ülkede bulunacak imkanı yok. Bu durumda geriye en çok tercih edilen yöntem kalıyor: evde öğrenmek. 

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Evde İngilizce Öğrenmek

Evde kendi kendine İngilizce öğrenmek çoğu kişiye imkansız gelir. Büyük bir azim ve çalışma gerektirdiği için zor olduğu doğrudur, fakat asla imkansız değil. Birkaç aylık çalışmayla seviyenizi hatrı sayılır derecede ilerletebilirsiniz. Peki nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Bu konuda size yardım edebiliriz. İngilizce öğrenmek için yapmanız gerekenlerin kısaca sıralaması şöyledir:

  • Gramer öğrenmek: İngilizce öğrenmek için kelime ezberi önemlidir; fakat gramer bilmiyorsanız her şey boşunadır. Basit cümle yapısını öğrenmek İngilizce öğrenmenin temelini oluşturur. Bunun için kolay bir yol da var. “ What is your name? “ ve “ My name is… “ cümlelerini hepimiz biliriz. Daha karmaşık bir cümle kurmak istediğinizde bu cümleleri gözünüzün önüne getirin. Kullandığınız ifadelerin ne olduğuna bakın ve yeni cümlenizi saptadığınız kurala göre kurun. Zamanla gramer bilginiz gelişecek ve bunu yapmanıza gerek kalmadan akıcı cümleler kuracaksınız. 
  • Kelime ezberi: Gramer öğrendikten sonra yapmanız gereken en önemli şey kelime ezberlemektir. İngilizcede saptanan yaklaşık 750.000 kelime var. Fakat anadili İngilizce olan bir insan ortalama 25-30.000 kelime kullanıyor. Yani gördüğünüz her kelimeyi ezberlemenize gerek yok. Bunu yaparsanız yalnızca süreci kendiniz için zorlaştırmış olursunuz. İngilizce’de kullanılan ilk 5000 altın kelime var. Bu 5000 kelime makalelerde, günlük konuşmalarda, kitaplarda kullanılan kelimelerin çoğunluğunu oluşturuyor. Peki ezberlemeye nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Bunun için kelimeleri  kategorilere ayırabilirsiniz. Böylece işiniz oldukça kolaylaşır. Her gün düzenli olarak kelime ezberi yaptığınızda kısa sürede İngilizce bilginiz oldukça gelişecektir.
  • Cümle kurmak: Kelimeleri öğrendiniz, peki ya unutursanız? Grameri öğrenmiştiniz. Artık öğrendiğiniz kelimelerle her gün cümle kurma vakti. Böylece hem cümle kurma beceriniz gelişecek, hem de kelime dağarcığınız genişleyecektir.
  • Dizi izlemek, şarkı dinlemek: En etkili öğrenme yollarından biri olan farkında olmadan öğrenmeden bahsetmiştik. İngilizce diziler, filmler izleyip şarkılar dinlediğinizde kulak dolgunluğunuz oluşur. Bir süre sonra kelimeleri telaffuz yetiniz ve cümle kurma yeteneğiniz gelişir. Dizileri ve filmleri İngilizce altyazılı izlemeniz daha da iyidir. Böylece konuşulanları anlamak zorunda kalırsınız. Bir süre sonra anlamaya da başlarsınız. Sevdiğiniz bir dizi seçip ona başlamak oldukça faydalı olacaktır.
  • İnsanlarla konuşmak: Ana dili İngilizce olan insanlarla sohbet etmek İngilizceniz biraz geliştiğinde yapacağınız bir şeydir. En etkili adımlardan biridir. Hem yeni bir insan tanımış olur, hem de öğrendiğiniz İngilizce’yi etkili bir şekilde kullanırsınız. Bunu yapabilmeniz için çeşitli platformlar bulunur. Polyglot bunlardan biridir. Aynı zamanda sık kullanılan sosyal medya platformlarından da ana dili İngilizce olan insanlar bulup mesajlaşabilirsiniz. 
  • Kitap okumak: Her yararlı yeteneği edinmeniz için gerekli olan bir adımdır kitap okumak. İngilizce öğrenmekte de oldukça etkilidir. İngilizceniz yeterince geliştiğinde bu dilde yazılmış kitaplar okuyabilirsiniz. Bu, kelime dağarcınızı çok geliştirir. Cümleleri düzenli olarak çevirmeye devam ettiğinizde İngilizceniz akıcılık kazanacaktır.

Tüm bu adımları düzenli olarak uyguladığınızda birkaç ayda iyi bir İngilizce seviyesine gelebilirsiniz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da kendinizi geliştirmek tamamen size bağlıdır. Yüzlerce para döküp yine de öğrenemeyebilirsiniz. Evde hiçbir masrafa girmeden birkaç ayda İngilizce konuşabilirsiniz. Kendinize bu iyiliği yapın ve acilen İngilizce öğrenmeye başlayın. 

İlgili İçerikler
KİŞİSEL GELİŞİM

Evde Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

“Evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz ?” diye düşünmeyi bırakmanız ve harekete bir yerden başlamanız için sizlere birkaç öneride bulunacağız. Pandemi…
KİŞİSEL GELİŞİM

Eisenhower Matrisi ile Zaman Yönetimi

Bir gün yirmi dört saat. 21. yüzyıl insanının ise bu yirmi dört saate sığdırması gereken çok fazla şey var….
KİŞİSEL GELİŞİM

Etkili İletişim Teknikleri

İletişim Nedir? Biz insanlar sosyal varlıklarız. Buna bağlı olarak günlük hayatımızda sürekli birileriyle konuşuyor, durmadan fikir alışverişinde bulunuyoruz. Hayatta…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir