BİLİM

İnsan Beyni Nasıl Çalışır?

Düşünce, duygu ve hareketlerimizi kontrol eden organizmaya beyin denir. Beyin oldukça karmaşık bir yapıdır ve bu karmaşık yapı yaşamımızda bize hiç yansımadan sorunsuz bir şekilde işler. Bu işletim sistemi akla hep insan beyni nasıl çalışır sorusunu getirir. İnsan beynine, vücudumuzun belli başlı noktalarından gönderilen sayısı milyonları aşan sinyal ve iletiler gitmektedir. Beynimiz de bu sinirleri diğer bir adıyla nöronları değerlendirip, ayrıştırıp, eski bilgilerle harmanlayıp ya da karşılaştırıp, nöronlar arası bağlantılar kurarak gerçekleştirir. Bu sistemin tümü de hareket etmemizi, duymak, görmek, koku almak, düşünmek ve anlamak gibi durumları algılamamızı ve yönetmemizi sağlar.

İnsan Beyni Nasıl Çalışır?

Beynimizi Yöneten Sinir Hücreleri

Beynimizde milyarlarca sinir hücreleri bulunur. Bu sinir hücreleri olağanüstü bir karmaşık ağ sistemiyle düzenli ve sürekli olarak ilişik halindedir. Beyindeki sinir hücrelerinin tel tel uzantıları bulunur. Bu hücreler de uzantıları sayesinde diğer hücreler ile etkileşim halinde kalır. Onlara sinyaller yollar ve onlardan sinyaller alır.

İnsan beyni yüzyıllar boyunca merak edilen, sistemi çözülmek adına hala incelenen karmaşık ve ilgi çekici bir yapıdır. Çok geçmiş yüzyıllardan bu yana tüm bilim adamları insan beyni nasıl çalışır bunu anlamaya çalışmış ve bunun üzerine araştırmalar yapmıştır. İnsan beyninin çalışma sistemini çözmek pek çok durumu da hızlandıracak ya da tam aksine önlenmesine sebebiyet verecektir.

İnsan Beyninin Çalışma Modeli

İnsan beyninin çalışabilmesi için bir sinir hücresinin başka bir sinir hücresi ile etkileşim kurması gerekir. Bu etkileşim sağlandığında ise kimyasal salgılanması başlar. Bu kimyasallar sayesinde her iki hücre arasındaki boşluk geçer ve diğer sinir hücrelerine tutunma başlar. Bunun sonucunda hücreler faal hale gelir ve faaliyetlerini engeller. Ardından yollanan hücre kimyasalını geri alır ve aynı zamanda da kimyasal metabolize edilir.

Beynin çalışabilmesi için sinir hücrelerinin birbirlerine sinyaller yollaması ve bu esnada da hücreleri birbirinden ayıran boşlukların aşılması gerekir.

Kusursuz bir insan beyni nasıl çalışır ve gerek günlük sıradan hareketleri sağlayabilmesi gerekse de zorluk gerektiren işlemleri başarabilmek için neler gereklidir? Tüm bu sistemin çalışabilmesi için bahsedildiği üzere hücrelerin, iletimin sağlanması gereklidir. Her bir komut ve algılama ile beynimizde bazı sinir hücreleri harekete geçer, yapmak istediğimiz işlemi algılar ve bunu yapmamızı sağlayacak işlemler dizisini içerisinde harmanlar.

İlgili İçerikler
BİLİM

Elektromanyetizma Nedir?

Çocukken parkta oynamayı herkes sevmiştir. Bir yetişkin olduğumuzda ise aklımızda parkta yaşanan birçok anı kalır. Bu anıların arasında illaki…
BİLİM

Doppler Etkisi Nedir? Örnekleri Nelerdir?

Doppler etkisi adını dünyaca ünlü bilim adamı Christian Andreas Doppler’ den almıştır. Christian Andreas Doppler (1803-1853), Avusturyalı bir matematikçi…
BİLİM

Gayzer Nedir? Nasıl Oluşur?

Gayzer, kelime kökeni olarak İzlanda’ya dayanmaktadır. Geysir adındaki püsküren sıcak su kaynağı, gayzer kelimesinin de türemesine neden olmuştur. Geysir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir