SİNEMA

İzlenmesi Gereken Komedi Filmleri

İzlenmesi gereken komedi filmleri  yazımda sizlere Türk sinemasının en sevilen filmlerinden, 12 komedi filmini sunuyorum.

Önceliğim IMDb puanları oldu ama tabi ki kendi sevdiklerimi listeme eklemeye özen gösterdim. Hepsi birbirinden keyifli ve kaliteli olan bu filmleri mutlaka izlemelisiniz. Ayrıca önerdiğim filmlerin bazılarına Netflix sayesinde kolayca ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler dilerim!

12. Organize İşler Sazan Sarmalı (2019) IMDb 6,0

İzlenmesi Gereken Komedi Filmleri

Organize İşler Sazan Sarmalı, Yılmaz Erdoğan’ın 2019 yılında hem yönetip hem de başrolünü oynadığı filmi. Film, İstanbul’da geçen bir dolandırıcılık hikâyesini konu alıyor. Başrollerini Yılmaz Erdoğan, Kıvanç Tatlıtuğ, Ezgi Mola ve Bensu Soral paylaşmaktadır. Filmin süresi 2 saat. Organize İşler Sazan Sarmalı, Asım Noyan (Yılmaz Erdoğan) ve çetesinin maceralarını konu ediyor. Kimsenin yakalamayı başaramadığı Asım Noyan ve çetesi, bu kez de “sazan sarmalı” olarak adlandırdıkları bir üç kağıda bulaşır. Kızı Nazlı (Bensu Soral) dolandırılınca, Asım Noyan ve ekibi hemen harekete geçer. Nazlı da kendisini birden sazan sarmalının içerisinde bulur.

11. Vizontele Tuuba (2004) IMDb 6,5

İzlenmesi Gereken Komedi Filmleri

Yılmaz Erdoğan’ın hem yazdığı hem de yönettiği komedi filmi. Başrollerini Yılmaz Erdoğan, Tarık Akan, Altan Erkekli, Demet Akbağ, Tuba Ünsal ve Tolga Çevik gibi isimler paylaşmaktadır. Filmin süresi 1 saat 51 dakikadır.

İlk filmde (Vizontele) yaşanan olayların ardından altı sene geçmiştir. Ülke 1980’lerin politik sorunlarıyla yüzleşirken siyasetin uzağında kalan bu köy olanlardan haberdar değildir. Batıdan sürülen bir öğretmen (Tarık Akan) köye gelirken, beraberinde de farklı politik ideolojileri getirecektir. Öğretmenin kızı olan Tuba (Tuba Ünsal) ise, Emin’in duygusal dünyasını harekete geçirecektir. Yılmaz Erdoğan’ın ilk filmden sonra çektiği devam filmi olan Vizontele Tuuba, ana karakterleri koruyarak çekilmiş ve oldukça beğenilmiştir.

10. Cinayet Süsü (2019) IMDb 6,8

İzlenmesi Gereken Komedi Filmleri

Yönetmenliğini son zamanların başarılı yönetmeni Ali Atay üstlenmiştir. Senaryo ekibini de Feyyaz Yiğit, Ali Atay ve Aziz Kedi’nin oluşturduğu filmin süresi 1 saat 50 dakika. Filmi Netflix üzerinden de izleyebilirsiniz. Cinayet Süsü, gizemli bir seri katil vakasını çözmeye çalışan cinayet büro ekibinin maceralarını konu ediyor. Başkomiser Emin (Uğur Yücel), komiser Salih (Cengiz Bozkurt), komiser Asuman (Binnur Kaya) ve komiser yardımcısı Alaattin’den (Mert Denizmen) oluşan Cinayet Büro ekibi ilginç bir vaka ile karşı karşıyadır. Cinayetlerin gittikçe artması, basının ve halkın Başkomiser Emin ve arkadaşları üzerinde büyük bir baskı oluşturmasına neden olur. Bu sırada Emniyet Genel Müdürü, davanın çözümünde yardımcı olması için “suç uzmanı” Dizdar Koşu’yu (Feyyaz Yiğit) ekibe katar. Böylece ekip davayı çözmeye çalışır…

9. Kara Bela (2015) IMDb 6,9

İzlenmesi Gereken Komedi Filmleri

 

Kara Bela, yönetmen ve senaristliği Burak Aksak imzalı komedi filmidir. Başrollerini Cengiz Bozkurt, Seda Bakan ve Erkan Kolçak Köstendil paylaşmaktadır. Filmin süresi 1 saat 45 dakikadır.

Hayatı hep başkalarının kurallarına göre yaşamış olan Kudret’in (Cengiz Bozkurt) düzeni sürpriz olaylarla bozulur. Gördüğü rüyayı ciddiye alan kudret ve çok sevdiği arabasına atlayıp Antep’e yola çıkar. Yolda yeni arkadaşlar edinir. Kudret ve yol arkadaşları, bu uzun ve zorlu yolculuğun sonunda hem dostluğun önemini keşfedecekler, hem de bir dizi macera yaşayıp onları beraber atlatacaklardır.

8. Neredesin Firuze (2004) IMDb 7,3

İzlenmesi gereken komedi filmleri  yazımda sizlere Türk sinemasının en sevilen filmlerinden, 12 komedi filmini sunuyorum.

Neredesin firuze filminin yönetmen koltuğunda Ezel Akay oturuyor. Başrollerini Özcan Deniz, Şebnem Dönmez, Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Cem Özer paylaşmaktadır. Neredesin Firuze, izlenmesi gereken komedi filmleri yazımda en sevdiğim filmlerden biri diyebilirim. Filmin süresi de 2 saat.

Hayri ve Orhan piyasaya sürdükleri başarısız kasetler sonucu borç batağında olan iki prodüktördür. O sıralar Almanya’da yaşayan Ferhat ile irtibata geçerler. Telefonda şarkı söylettikleri Ferhat’ın sesini çok beğenirler. Ferhat’ı hemen stüdyoya sokarlar ancak kaset borçlar yüzünden basılamaz. Ferhat son bir çare olarak bir televizyon şovuna çıkıp adını duyurmaya çalışır. Ertesi gün ofise Firuze adında zengin ve gizemli bir kadın gelir ve böylece olaylar başlar…

7. Organize İşler (2005) IMDb 7,4

organize işler 1

 

Organize İşler, Yılmaz Erdoğan’ın hem yönetip hem de başrolünü oynadığı aksiyon, komedi filmidir. Başrollerini Yılmaz Erdoğan, Tolga Çevik, Demet Akbağ, Altan Erkekli, Özgü Namal ve Cem Yılmaz paylaşmaktadır. Filmin süresi de 1 saat 54 dakika.

Bir çete lideri, Süpermen kılığındaki intihara meyilli bir adamı işe alır. Bu Süpermen kostümü giyip hayatını kazanmaya çalışan sıradan bir adam, böylece kendisini bir anda suç dünyasının içinde bulacaktır Bu sırada çeteyle bağlantılı çalıntı bir arabayı kullanan kadın ise çeteden intikam almayı planlar.

6. Bana Masal Anlatma (2015) IMDb 7,5

İzlenmesi Gereken Komedi Filmleri

Bana Masal Anlatma, Burak Aksak’ın yazıp yönettiği bir komedi filmidir. Başrollerinde Fatih Artman, Hande Doğandemir, Cengiz Bozkurt ve Sadi Celil Cengiz’in yer aldığı filmin süresi 1 saat 43 dakika.

Çekingen ve iyi kalpli olan dolmuş şoförü Rıza (Fatih Artman), doğup büyüdüğü mahallede, esnafın ve mahallelinin göz bebeği olan bir gençtir. Bir gün Rıza’ya bildiği her şeyi unutturup ezber bozduran Ayperi (Hande Doğandemir) hayatına girer. Sıradan bir mahallede, eskimeyen dostlukların kanatları altındaki iki gencin hikâyesi…

5. Limonata (2015) IMDb 7,5

İzlenmesi Gereken Komedi Filmleri

 

Limonata, Ali Atay’ın yönettiği ve Ertan Saban ile birlikte senaryosunu yazdığı sinema filmidir. Başrollerini Serkan Keskin ve Ertan Saban paylaşmaktadır. Limonata hikayesi ve oyunculuklarıyla kesinlikle izlenmesi gereken komedi filmleri yazımda önemli bir yer tutuyor. Filmin süresi de 1 saat 50 dakika.

Makedonya’da yaşayan Suat (Zekir Sipahi) ölümcül bir hastalığa yakalanır. Oğlu Sakip’e (Ertan Saban) son arzusunu açıklar. Suat seneler önce İstanbul’da biriyle evlenmiştir ve bir çocuğu olmuştur. Ölmeden önce  Selim (Serkan Keskin) adındaki ikinci çocuğundan helallik istemektir. Oğlu Sakip’ten İstanbul’a gidip kardeşini bulmasını ister. Sakip, elinde yalnızca kardeşinin adı ve eski bir adresle İstanbul yollarına düşer.

4. Aile Arasında (2017) IMDb 7,7

aile arasında

Aile Arasında, Ozan Açıktan tarafından yönetilen ve senaryosunu Gülse Birsel’in yazdığı sevilen bir komedi filmidir. Başrollerinde Engin Günaydın, Demet Evgar, Erdal Özyağcılar, Devrim Yakut, Fatih Artman, Şevket Çoruh, Gülse Birsel, Derya Karadaş, Su Kutlu ve Ayta Sözeri yer almaktadır. Filmin süresi de 2 saat 5 dakika.

Fikret ve Solmaz’ın 21 yıllık ilişkileri aynı gün sona erer ve ikilinin tesadüfen yolları kesişir. Solmaz’ın kızı Zeynep, ailesi hakkında yalan söylediği Emirhan ile evlenmek istemektedir. Fikret’e Solmaz’ın babası rolünü yapması teklif edilir. Aile arasında yapılması düşünülen düğün, damadın ailesinin isteğiyle büyür. Fikret, hayatının rolünü canlandırmak durumunda kalır.

3. Ölümlü Dünya (2018) IMDb 7,7

Ali Atay, 2015 yapımı ilk uzun metrajı Limonata’dan sonra bu kez Ölümlü Dünya ile tekrar yönetmen koltuğuna oturmuştur. Bu absürt komedi filmi 1 saat 47 dakika sürmektedir. Filmin başrollerinde Ahmet Mümtaz Taylan, Alper Kul, Sarp Apak, İrem Sak, Doğu Demirkol, Feyyaz Yiğit, Meltem Kaptan, Mehmet Özgür ve Özgür Emre Yıldırım yer almaktadır.

Film uluslararası kiralık bir suç çetesinin Türkiye’deki işlerini halleden bir aileyi konu alıyor. Bir esnaf lokantası işleten 8 kişilik Mermer ailesi, bu suç çetesiyle ters düşer. Film ailenin suç çetesinden kaçarken yaşadığı absürt olayları en komik haliyle anlatıyor.

2. Vizontele (2001) IMDb 8,0

vizontele

Senaryosunu Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı filmin yönetmenliğini, Yılmaz Erdoğan ve Ömer Faruk Sorak ikilisi birlikte üstlenmiştir. Filmin Başrollerini Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Altan Erkekli, Cezmi Baskın, Cem Yılmaz ve Şebnem Sönmez gibi isimler paylaşmaktadır. Filmin süresi 1 saat 50 dakikadır.

Film 1974 yılında Van’ın Gevaş ilçesine televizyonun gelmesini konu alıyor. TRT tarafından oraya sürgün gönderilen memurlar televizyona alıcıyı kurmadan geri dönerler. Belediye Başkanı Nazmi (Altan Erkekli) bu işin üstesinden gelmek için şehrin delisi olarak bilinen Emin’den (Yılmaz Erdoğan) yardım alır. Hep beraber televizyonun çalışması için çabalarlar.

1. Pardon (2005) IMDb 8,2

pardon film

Pardon filminin yönetmenliği Mert Baykal’a, senaryosu da Ferhan Şensoy’a ait. Başrollerini Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin, Ali Çatalbaş, Zeki Alasya ve Erol Günaydın paylaşmaktadır. Yapım çıktığı günden bu yana çok ilgi gören kült bir film oldu. Pardon filmi Çok Tuhaf Soruşturma adlı tiyatro oyununun sinemaya uyarlanmasıyla ortaya çıkmıştır. Yapım 1 saat 34 dakika sürmektedir. Pardon filmi yüksek IMDb puanıyla izlenmesi gereken komedi filmleri yazımda ilk sırada yer alıyor.

Yıllar sonra askere giden İbrahim (Ferhan Şensoy) dağıtım için İstanbul’a gelmiştir ve geceyi arkadaşı Muzaffer’de (Rasim Öztekin) geçirecektir. Fakat otobüs garajında nedensiz yere polisten kaçmaya başlayan İbrahim, Muzaffer’in evinde yakalanır ve birlikte gözaltına alınırlar. Daha sonra Taksim’de büfe işleten arkadaşları Aydın da (Ali Çatalbaş) gözaltına alınır ve Aydın işkenceyle tüm asılsız suçlamaları kabul eder. Böylece üç arkadaş hiç beklenmeyen yargı sistemi sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar.

İlgili İçerikler
SİNEMA

Jeffrey Epstein : Korkunç Zengin

Belgeselin Künyesi 27 Mayıs 2020’ de yayınlanan Jeffrey Epstein: Korkunç zengin, Netflix’in belgeseller listesinde yerini aldı. 2016 yılında James…
SİNEMA

Cem Yılmaz Filmleri

Komedyen, oyuncu, müzisyen, karikatürist, seslendirmen, senarist, yapımcı ve yönetmen gibi birçok namı bulunun bir adam Cem Yılmaz. Kendisi meslek…
SİNEMA

The Gentlemen Filmi

“Ormanın kralı olmak istiyorsan, kral gibi davranman yetmez. Kral olman gerekir.” The Gentlemen , daha önce birçok filmi ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir