KİŞİSEL GELİŞİM

Kitap Okumanın Faydaları

Bir iş görüşmesinde ya da bir ankette, bir arkadaşımızla sohbet ederken bize sorulan “ne yapmayı seversin?“ ya da “hobilerin neler?” gibi sorulara verdiğimiz ilk cevap hep kitap okumak olmuştur. İlk aklımıza gelen cevap hep bu oluyor ancak gerçekçi olmak gerekirse en son ne zaman kitap okudunuz? Buna cevabınız çok yakın bir zamanda ise zaten kitap okumanın faydaları neler biliyorsunuz, ancak çok uzun zaman önce ya da hiç okumadım cevaplarını veriyorsanız henüz kitap okumanın ne denli faydalı bir hobi olduğunu keşfetmediniz demektir. Gelin hep birlikte kitap okumanın faydalarını öğrenelim.

Kitap Okumanın Faydaları

Kitap okumak bilgi birikimimizi arttırır

Kitap okumak bilgi birikiminiz artırmak açısından en kolay yollardan birisidir. Bir konu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız o konuyu içeren kitaplar alabilir ve anında öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bir bilgi öğrenmek amacını doğrudan taşımıyorsanız bile beyniniz yine de yerinde durmayacaktır. Beyin biz de olmayan bilgileri, biz fark etmesek bile toplar ve muhafaza eder. Okuduğumuz bir romanda geçen, bizim okuduğumuzu dahi unuttuğumuz bir bilgi günlük yaşamımızın herhangi bir yerinde mutlaka gün yüzüne çıkar ve bize yardımcı olur.

Kitap okumak bilmediğiniz pek çok kelimeyi hayatınıza sokar. Konuşurken duygu ve düşüncelerinizi daha iyi ifade edebilmenizi ve yazdığınız yazıların daha derinlikli olmasına yardımcı olur.

Kitap okumak zekamızı geliştiriyor, zihnimizi koruyor

Kitap okumak aynı anda hem algılarımızın açılmasını, hem hayal gücümüzün devreye girmesini, hem konsantrasyonumuzun artmasını sağlar. Bir çok işi aynı anda yapan beyin, aldığımız bilgiler de eklendiğinde gelişmeye başlar. Okunan kitap içerik olarak ne kadar bizi zorlar ise beynimizde o kadar çok çalışır.

Kitap okumak beynimizin tembelleşmesini engeller ve durmadan çalışmasını sağlar. Bilimsel bir çok araştırmaya göre kitap okumak, hafızayı daha taze tutmamıza yardımcı olarak Alzheimer gibi rahatsızlıkların oluşumunun önüne geçmektedir.

Kitap Okumanın Faydaları

Depresyonu azaltır

Kitap okumanın faydaları arasında depresyonu azaltmak gelmektedir. Bizi üzen, yaralayan olaylardan, dış dünyadan bağlantımızı kesen kitaplar, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkları olan hastalar için bir tedavi çeşidi olabilmektedir. Yapılan bazı psikolojik gözlemler sonucunda kitap okuyan hastaların depresyonu daha kolay yendiği, daha az endişeli ve mutlu bir ruh haline büründükleri görülmüştür.

Sosyalleşmemize yardımcı olur

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Bunlardan bir tanesi de sosyal hayatınızı geliştirmektir. Arkadaş edinmekte zorlanan ya da kalabalık ortamlara girmekten çekinen biriyseniz kitap okumak size yardımcı olabilir. Kitap okuyarak gelişen bilgi dağarcığınız arkadaş ortamınızda daha kolay iletişim kurmanızı, kendinizi daha kolay ifade edebilmenizi ve bilgilerinizle yeni tanıştığınız insanları etkilemenizi sağlayabilir.                              

Yeni ufuklar açar, hayal gücümüzü besler

Kitap okumanın faydaları arasında hayallerinizin ötesine geçmek, yeni dünyalar keşfetmek gelmektedir. Kitap okumak sizi oturduğunuz yerden hiç görmediğiniz yerlere götürüp, hiç tanışmadığınız insanlarla tanıştırabilir. Bazen kendini şirin bir İngiliz kasabasında, bazen bir dünya turunda, bazen ihtiraslı bir aşkın tam ortasında, bazen de dünyanın merkezine doğru bir yolculukta bulabilirsiniz. Kitap okuyarak gidebileceğiniz dünyaların bir sınırı yoktur. Kendinizi  baş kahramanın yerine koyup yapmanızın mümkün olamayacağı şeyler yapabilirsiniz.

Kitap okumak bize farklı kapılar açar. Farklı dünyaların varlığını göstererek hayatımız daha farklı bir yön vermemize yardımcı olur.

İlgili İçerikler
KİŞİSEL GELİŞİM

Evde Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

“Evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz ?” diye düşünmeyi bırakmanız ve harekete bir yerden başlamanız için sizlere birkaç öneride bulunacağız. Pandemi…
KİŞİSEL GELİŞİM

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Dünyada İngilizce İstatistikleri Günümüzde dünya genelinde 1 milyar 120 milyon kişi İngilizce konuşuyor. Bu konuşanların içinde 378 milyon kişinin ana…
KİŞİSEL GELİŞİM

Eisenhower Matrisi ile Zaman Yönetimi

Bir gün yirmi dört saat. 21. yüzyıl insanının ise bu yirmi dört saate sığdırması gereken çok fazla şey var….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir