TEKNOLOJİ

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Neredeyse artık herkes akıllı telefon kullanmaya başladı. Bu cihazları elimizden düşürmez hale geldik. Bunun asıl sebebi akıllı telefonlardan çok, onların işletim sistemlerine yüklemiş olduğumuz mobil uygulamalar. Peki mobil uygulama nasıl yapılır? Bunun bir çok yolu var biz en profesyonel olanı üzerinden gideceğiz. Mobil uygulamalar SDK (software development kit), yani yazılım geliştirme kiti adı verilen programlar ile yapılır. Bu sdk’lar hybrid ve native olmak üzere 2 türe ayrılıyor. Mobil uygulama nasıl yapılır? Bunun cevabını vermeden önce, hybrid mobil uygulama nedir? Native mobil uygulama nedir? Bunlara kısaca bir değinelim.

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Hybrid mobil uygulama nedir? Nasıl yapılır?

Hybrid mobil uygulamalar, hybrid sdk’larda geliştirilen, tek bir kod ile birden fazla işletim sisteminde çalışabilen mobil uygulamalardır. Hybrid uygulamalar, Flutter, İonic framework, Cordova gibi frameworklerde yapılır.

Genellikle HTML, CSS ve Javascript gibi web teknolojileri kullanarak yapılırlar. Eğer mobil uygulama yapımı ile ilgileniyorsanız, Google’nin çıkarmış olduğu Flutter ile başlayabilirsiniz. Flutter kullanarak sadece Dart programlama dili ile ios ve android mobil uygulamalar yapabilirsiniz.

Hybrid mobil uygulamaların avantajları nelerdir?

 • Native uygulamalara göre daha hızlı bir şekilde yapılabilirler.
 • Tek bir programlama dili ile birden fazla işletim sisteminde çalışırlar.

Hybrid mobil uygulamaların dezavantajları nelerdir?

 • Native uygulamalar gibi işletim sistemiyle aynı dilde yazılmadıkları için performans açısından daha yavaştırlar.
 • Hybrid mobil uygulamalarda webview arayüzü vardır. Özellikle oyun gibi performas gerektiren işlerde bu arayüz yeterli gelmemektedir.
 • Cihaz ile tam uyumlu olmadığı için, özellikle kullanım trafiği yüksek uygulamalarda sorun çıkma olasılığı fazladır.

Native mobil uygulama nedir? Nasıl yapılır?

Native mobil uygulamalar, yalnızca bir işletim sistemi için üretilen uygulamalardır. Uygulamaların yapılacağı sdk, uygulamanın yükleneceği işletim sistemi ve donanım ile tam uyumludur. İos işletim sistemi için Xcode, android işletim sistemi için ise Android Studio kullanılır. Xcode yalnızca macos işletim sistemli bilgisayarlarda çalışır. Android studio ise windows, macos ve linux işletim sistemlerinde çalışır. Android Studio’da uygulamalar Java yada Kotlin programlama dilleri ile yazılır.

Xcode’de ise, uygulamalar Swift programlama dili ile yazılır. Xcode’de aynı zamanda Objective C’ de kullanılır. Ama bu programlama dili 2014 yılında Swift tanıtıldıktan sonra güncelliğini kaybetmiş ve yerini Swift’te bırakmıştır. Apple’nin çıkaracağı yeni teknolojiler Swift üzerinden geliştirilir.

Native mobil uygulamaların avantajları nelerdir? 

 • Native uygulamalar, hybrit uygulamalara göre çok daha hızlıdırlar.
 • Uygulamanın yazıldığı programlama dili, yükleneceği cihazların programlama dili ile aynı olduğu için, uygulama cihaz ile tam uyumlu bir şekilde çalışır.
 • Sorun çıkarma olasılığı çok düşüktür.
 • Yükleneceği cihazlarla uyumlu olduğu için, cihaza ait donanımları en etkin şekilde kullanabilir.

Native mobil uygulamaların dezavantajları nelerdir? 

 • Maliyetleri yüksektir.
 • Yapılması hybrit uygulamalara göre daha uzun sürer.
5 İçerik

Yazar Hakkında
Bilimografi Kurucu Ortağı ve Yazarı
Sosyal
İlgili İçerikler
TEKNOLOJİ

Geleceğin Enerjisi: Nükleer Füzyon Reaktörü

Dünyada yedi milyar insan yaşıyor. Gün geçtikçe kalabalıklaşıyoruz. Biz kalabalıklaştıkça ihtiyaçlarımız da artıyor. Bu ihtiyaçların başında elbette enerji kaynakları…
TEKNOLOJİ

Hareketi Elektriğe Çeviren Teknoloji: Twistron

Çağımızda hayatımızın her yerinde olan bir güç, elektrik. Telefonlarımız, televizyonlarımız, bilgisayarlarımız, sağlık cihazlarımız, derslerimiz… Her şey bir şekilde elektriğe…
TEKNOLOJİ

28 Bin Yıl Bitmeyen Pil | Nano Diamond Pil Nedir?

Nano Diamond Pil Hepimiz günlük hayatımızda sıkça telefon kullanırız. Belki de şu an bu yazıyı telefonunuzdan okuyorsunuzdur. Peki şarjınız…

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir