KİŞİSEL GELİŞİM

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüven nasıl kazanılır sorusuna cevap vermeden önce özgüven kelimesinin ne olduğunu bilmek önemlidir. Özgüven kişinin kendisini tanıması ve yapabileceklerinin, kapasitesinin bilincinde olması, kendisini sevmesi ve kendisiyle barışık olmasıdır. Özgüvenli kişiler ne istediklerini, ne yapabileceklerini bilen kişilerdir. Dolayısıyla özgüveni yüksek kişilerin hayatta başarılı ve mutlu olma oranları da aynı doğrultuda yüksektir. Peki özgüven nasıl kazanılır? İşte özgüveninizi kazanmak için yapmanız gereken birkaç adım.

özgüven

Özgüvenimizin sarsılmasına neden olan şeyleri bulalım!

Özgüven nasıl kazanılır bulmaya çalışırken öncelikli olarak yapmanız gereken güveninizi sarsan konuları ya da kişileri tespit etmek olmalıdır. Kendinize karşı açık olun. Güveninizi kıran şey dış görünüşünüz, arkadaş ortamında kendiniz yetersiz hissetmeniz, derslerinizdeki başarılarınızın düşük olması gibi konular olabilir. Güvenimizi kıran sorunun kaynağının ne olduğunu bulmak ve bu sorunun üzerine gidip çözümler aramak özgüveninizi kazanmanız yolunda kesinlikle kolaylık sağlayacaktır.

Güvenimizi kıran şeylerin üstüne gidelim!

Özgüvenimizi zedelenmesine neden olan şeylerin ne olduğunu bulduktan sonra yapılması gereken bu nedenlerin üzerine gitmektir. Kendimize koyduğumuz hedefleri küçültelim. Başarıya ulaşmak kişilerin kendilerine daha fazla güven duymasını sağlamaktadır. Bu sebepten başarıya ulaşması uzun sürecek hedeflerdense kısa vadede başarabileceğimiz hedefler koyup, adım adım ilerlemek özgüveninizi kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Kimsenin sizi aşağı çekmesine izin vermeyin!

Özgüven nasıl kazanılır sorusunun cevabını ararken ne kadar yakınınız olursa olsun sizi aşağı çeken, güveninizi kıran, istediğiniz ve çabaladığınız şeyleri yapamayacağınızı söyleyen insanlardan uzak durun. Size inanan, yapmak istediklerinize destek olan ve size güvenen insanların yanında olmak sizin de kendinize güvenmenize yardımcı olacaktır.

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Bazen olumsuzluklar yaşayabileceğimizi kabullenelim!

Bazen hayatın bize getirdikleriyle modumuz, enerjimiz ve kendimize olan güvenimiz azalabilir. Çok çalıştığımız bir sınavdan düşük alabiliriz, son zamanlarda birkaç kilo almış olabiliriz, eşimizle kavga etmiş olabiliriz ya da iş yerinde bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Olumsuz durumlar yaşayabileceğimizi kabullenelim. Hayat her zaman iyiye doğru akmayabilir. Ancak gidişatı değiştirmek her zaman bizim elimizdedir. Olumsuz durumlarda, başımıza gelen kötü olayların gelip geçebileceğini unutmamak ve bu olayları atlatabilecek gücümüzün olduğunu hatırlamak özgüvenimizi tazeleyecek ve pekiştirecektir.

Pratik Yapın!

Özgüveninizi nasıl kazanacağımız konusundaki önemli adımlardan biri de pratik yapmaktır. Günlük hayatınızda özgüvenli görünmeye çalışın. Bunu bir oyun gibi düşünebilirsiniz. Başınızı kaldırın, omuzlarınızı dikleştirin, çevrenizdeki insanlarla göz teması kurun ve fikirlerinizi açıkça beyan edin. Gün içerisinde yaptığınız küçük özgüvenli görünme pratiklerinin zaman içerisinde kalıcı hale geldiğini göreceksiniz.

İlgili İçerikler
KİŞİSEL GELİŞİM

Evde Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

“Evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz ?” diye düşünmeyi bırakmanız ve harekete bir yerden başlamanız için sizlere birkaç öneride bulunacağız. Pandemi…
KİŞİSEL GELİŞİM

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Dünyada İngilizce İstatistikleri Günümüzde dünya genelinde 1 milyar 120 milyon kişi İngilizce konuşuyor. Bu konuşanların içinde 378 milyon kişinin ana…
KİŞİSEL GELİŞİM

Eisenhower Matrisi ile Zaman Yönetimi

Bir gün yirmi dört saat. 21. yüzyıl insanının ise bu yirmi dört saate sığdırması gereken çok fazla şey var….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir