BİLİM

Paralel Evrenler Teorisi

Paralel Evrenler Teorisi

Hiç büyük bir karar vermek zorunda kaldınız mı? Hiç geleceğinizin iki farklı yola ayrıldığını hissettiniz mi? Hiç, “ya diğer yolu seçseydim?” diye sordunuz mu kendinize? Hiç merak ettiniz mi sizi siz yapan olaylar olmasa, şu an kim olacağınızı? Belki de bu tamamen soyut bir soru değildir. Belki de bunun bir cevabı vardır. Belki de farklı geleceklerle, farklı hayatlar sürdüğümüz farklı bir evren vardır. Tanışalım: Paralel Evrenler Teorisi.

Herkes bu konu hakkında iyi kötü bir şey duymuştur. Üzerine yazılmış yüzlerce kitap, çekilmiş yüzlerce film var. Fakat bu kitap ve filmlerde paralel evren, bir insanın farklı bir hayatı yaşadığı bir alternatif olarak sunulur. Aslında bu kadar basit değil. Paralel evren denilen olguda her şey, bildiğimiz evrenden çok daha farklı olabilir. Bildiğimiz fizik kanunları işlemiyor olabilir, nesli tükenmiş bir canlı orada adapte olmuş olabilir, insanoğlunun nesli tükenmiş olabilir, hatta hiç var olmamış olabiliriz… Sonsuz olasılık var. Peki, nedir bu paralel evren

İnsanın aklına aynı zamanda yaşayan, bambaşka bir evren olduğu fikri kolaylıkla yatmıyor. Bir bilim insanın bunu düşünmesi, dahası teori olarak sunması da elbette öyle kolay değildi. Asılsız bir teori, bir bilim insanının kariyerini mahvedebilirdi. Öyleyse nereden çıktı paralel evren?

Bu fikir öylece ortaya çıkmadı elbet. Aslında bu teoriyi anlamak için iki temel teoriyi bilmeliyiz: Einstein’ın İzafiyet Teorisi ve Kuantum Teorisi. 

paralel evrenler

Paralel Evren Teorisinin Temelleri

Kuantum Teorisi atom altı parçacıkların davranışlarını inceler. Bu konudaki çalışmalar atom çekirdeğinin etrafındaki yörüngelerde yer alan elektronların aynı anda, farklı yerlerde bulunabildiğini saptadı. Peki nasıl? Burada Heisenberg Belirsizlik İlkesi ortaya çıkıyor. Bu ilkeye göre; bir parçacığın momentumu ve konumu aynı anda doğru şekilde ölçülemez. Bir şey mutlaka belirsizdir. Fakat bu ölçüm aletinin yetersizliğinden kaynaklanmaz. Bu, kuantum teorisinin dayandığı temellerin birinden kaynaklanır: Kuantum dünyasında gözlemci daima gözlenene etki eder. Bu nedenle bir şeyi gözlemlediğimiz an onu değiştirmiş oluruz ve dolayısıyla doğru gözlem yapmak mümkün değildir. 

Parçacıkların aynı anda, farklı yerlerde bulunma özelliğinden yola çıkarak Paralel Evrenler Teorisi’ne ulaşıyoruz. Bu teoriyi ortaya atan ilk bilim insanı Hugh Everett, bir elektron aynı anda birden fazla yerde olabiliyorsa bu, içinde yaşadığımız evren için de geçerli olabilir diye düşündü. Böylece bizim evrenimizle paralel olarak var olan bir Paralel Evren fikri ortaya çıktı. 

Biraz biraz aklımıza yatmaya başladı, değil mi? Fakat bu kadarla kalmıyor. Einstein’ın İzafiyet Teorisinin de bu konuda yeri var.

Einstein, İzafiyet Teorisi ile bildiğimiz üç boyuta dördüncü bir boyut eklemişti: zaman. Uzay ve zamanın bükülebilir olduğunu ve zamanın, evrenin farklı yerlerinde, farklı hızlarla aktığını söyleyen bu teori çığır açmıştı. 

Zamanın bu göreceliliği de farklı evrenlere işaret ediyor olabilirdi. Böylece Paralel Evren Teorisi birçok kişi tarafından kabul görürken birçoğu tarafından reddedildi. Bu teori kesin olarak kanıtlanamadı, fakat bilim adamları durmadan bu konu hakkında çalışmalar yürütüyorlar. 

Ya gerçekse? Paralel evren ya da evrenler gerçekten varsa? Bu durumda insanlık olarak 4. Kopernik Devrimini yaşarız. Bu ne demek? Emin olduğumuz bazı şeylerin değişmesi demek. 

  • Dünya evrenin merkezi değil.
  • Güneş evrenin merkezi değil.
  • Samanyolu Galaksisi evrenin merkezi değil. 
  • Evrenimiz bildiğimiz evren değil.

Gördüğünüz gibi, bu gerçek pek çok gerçekliği değiştiriyor. Yaşadığımız evreni bile tanımadığımızı fark ediyoruz. 

Çoklu Evren Modeli

Yazımızın konusu Paralel Evrenler, fakat anlamak için Çoklu Evren Modelini bilmeliyiz. Çoklu Evren Modeli ile Paralel Evrenler Teorisi aynı şeyi ifade etmiyor. Çoklu Evren Modeli, Paralel Evrenler teorisi de dahil birçok Çoklu Evren Teorisini kapsayan bir yaklaşım. Bu farkı ayırt etmek de bu konuda büyük önem taşıyor. Peki, farklı tür paralel evren teorileri ne ifade ediyorlar? 

Paralel Evren Türleri

  • 1. Tür: Tegmark birinci tür olarak tanımlamıştır. Bu çoklu evren teorisi, paralel evrenin çok uzaktaki Hubble cisimleri olduğunu savunur. Bu türde, çok uzakta yaşayan kopyalarımız vardır. Bu kopyalarımız bizden farklı seçimler yaparak farklı gelecekler yaşarlar. Filmlere en sık konu olan paralel evren teorisi bu türdür. Tegmark bunu, “Bildiğimiz dünyada olabilmiş ve olabilecek her şey aslında başka bir yerde olmuştur” şeklinde özetlemiştir. Bu paralel evren teorisinde, her şeyin aynı Büyük Patlamadan oluşmuş kopyaları vardır ve her evren aynı fizik kanunlarına dahildir. Sizce bu tür paralel evrenler gerçekse, alternatif ikiziniz şu an ne yapıyor?
  • 2. Tür: Metaevrende bulunan baloncuk evrenlerden birinde ister istemez yaşıyoruz. Başka baloncuk evrenler de var; fakat bazılarında yaşam yok ve kaç tanesinde, kimler yaşıyor bilmiyoruz.
  • 3. Tür: Everett tarzı paralel evrenler olarak da bilinir. Bu model çok boyutlu fizik modelleriyle de örtüşür. Örneğin Sicim Teorisinde bahsedilen on bir boyut, bu tür ile anlam kazanır.
  • 4. Tür: Tegmark bu türü “dördüncü tür” olarak isimlendirir. Bu tür teoriye göre diğer evrenler vardır, evet, fakat orada her şey farklıdır. Bildiğimiz fizik kanunları bu evrenlerde işlemez. 

Bu paralel evrenler henüz teorik olarak anılıyor. Kesin bir kanıtımız yok. Fakat İzafiyet Teorisi ve Kuantum Teorisi ile varlığına matematiksel kanıtlar sunuyoruz.

İnananların da, inanmayanların da oldukça fazla olmasına rağmen bu konunun son derecede ilginç olduğunu kimse reddedemez. 

Bu teori hakkında ortaya sürülen farklı ilginç fikirler var. Bu ilginç fikirlerden birine göre, hepimizin sonsuz sayıda hayatı var ve hiçbirimiz ölmüyoruz. Neden mi? 1. Tür Çoklu Evren’i yukarıda anlatmıştık. Bu paralel evrene göre bizden farklı bir yolda yürüyüp, farklı bir hayat süren bir kopyamız vardı. Fakat bir insanın hayatının seyrini değiştirebilecek birçok etken var. Günlük hayatta farkına varmadan verdiğimiz küçük büyük kararlar hayatımızı değiştiriyor. Dolayısıyla hayatımızın nasıl olabileceğiyle ilgili sonsuz seçenek var. Var olan her şeyin bir kopyası varsa sonsuz tane evren görüşü ortaya çıkıyor. Bu evrende fakirseniz başka bir evrende zengin olabilirsiniz. Bu evrende sağlıklıyken başka bir evrende yatalak olabilirsiniz. Ölmüş olabilirsiniz, aklınızı kaybetmiş olabilirsiniz, sevdiklerinizi kaybetmiş olabilirsiniz. Bu evrende istediğiniz bir şeye sahip değilseniz üzülmeyin… Başka bir evrende istediğiniz şey mutlaka sizin! 

Peki, hiç dejavu yaşar mısınız? İlk kez yaşadığınız bir anı daha önce yaşamış gibi hissedip sarsıldığınız oluyor mu hiç? Belki de dejavu yaşadığımız an, paralel evrendeki ikizimizin daha önce yaşadığı bir andır. Belki de dünyalarımızın hiç etkileşime girmediği ikizimizle zihinlerimiz arasında bir bağlantı vardır, ne dersiniz?

Gördüğünüz gibi Paralel Evrenler Teorisi hakkında anlatılacak çok şey var. Bu konu insan aklının sınırlarını zorluyor. Algılarımızı tamamen değiştiriyor. Peki siz buna inanıyor musunuz? Yoksa imkansız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer imkansız olduğunu düşünüyorsanız, unutmayın, bir zamanlar karadelikler, atomdan küçük parçacıklar, arabalar, uçaklar ve daha bir çoğu da imkansızdı..

 

İlgili İçerikler
BİLİM

Elektromanyetizma Nedir?

Çocukken parkta oynamayı herkes sevmiştir. Bir yetişkin olduğumuzda ise aklımızda parkta yaşanan birçok anı kalır. Bu anıların arasında illaki…
BİLİM

Doppler Etkisi Nedir? Örnekleri Nelerdir?

Doppler etkisi adını dünyaca ünlü bilim adamı Christian Andreas Doppler’ den almıştır. Christian Andreas Doppler (1803-1853), Avusturyalı bir matematikçi…
BİLİM

Gayzer Nedir? Nasıl Oluşur?

Gayzer, kelime kökeni olarak İzlanda’ya dayanmaktadır. Geysir adındaki püsküren sıcak su kaynağı, gayzer kelimesinin de türemesine neden olmuştur. Geysir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir