KİŞİSEL GELİŞİM

Pomodoro Tekniği İle Daha Verimli Çalışın!

pomodoro tekniği ile verimli çalışma

Pomodoro tekniği hakkında konuşacağımız bu yazımızda öncelikle bu tekniğin ne olduğundan, amaçlarından, nasıl çalışılması gerektiğinden ve ne işe yaradığından bahsedeceğiz.

Pomodoro tekniği, özellikle dikkat dağınıklığı problemi olan insanların uygulaması gereken bir tekniktir. Çalışmak istediğiniz konu üzerine kısa zamanda dikkatinizi toplamak için pomodoro tekniğini uygulamanızı önermekteyiz. Tabii sadece dikkat dağınıklığı olan kişiler uygulamalıdır diye bir kuralı yok. Bir konuya odaklanmak isteyen ve o konuda bir çalışma yapmak isteyen herkes pomodoro tekniğini uygulamaya geçirebilir.

Pomodoro tekniği ile çalışmak için ayırmış olduğunuz zamanı parçalara ayırırsınız. Bu sayede az zamanda daha verimli bir çalışma yapmış olursunuz.

1980’lerin sonunda ortaya çıkan bir teknik olmasına karşın hala yeni olarak görülen bir tekniktir. Francesco Cirillo tarafından geliştirilen Pomodoro tekniği, bulunduğumuz pandemi döneminde evden çalışma yapmaya başlamakla kendini tekrar hatırlattı.

pomodoro tekniği nedir

Pomodoro tekniği ile nasıl çalışabiliriz?

Pomodoro tekniği ile çalışma yapmadan önce çalışmak istediğimiz konu hakkındaki tüm bilgileri çalışma masamıza düzenli bir şekilde koymalıyız. Bu sayede 25 dakikanın içerisinde kaynak eksikliği yaşamaktan kurtulmuş oluruz. Ve böylelikle odağımız tamamen çalışma konumuzda olur.

Gerekli kaynakları ve masamızı hazırladıktan, uygun ortamı sağladıktan sonra geri sayımı başlatabiliriz. İster bu teknik için oluşturulmuş uygulamalarla ister telefonun kendi özellikleriyle 25 dakikalık bir zaman ayarı yaparak süreyi başlatabilirsiniz.

25 dakika sonunda 5 dakikalık bir mola vererek birinci pomodoroyu tamamlamış oluyorsunuz. İkinci, üçüncü ve dördüncü pomodoroyu da aynı şekilde 25’e 5 zamanlarla yapıyoruz. 4 pomodoroyu bu şekilde tamamladıktan sonra daha uzun bir molaya ihtiyaç duymaktayız. Bu nedenle dördüncü pomodoro sonunda 20-30 dakikalık bir mola vermeliyiz.   

Sık sık mola vermek mental olarak bizleri daha çevik hissettirecektir. Daha enerjik ve daha başarmaya odaklı bir ruh haline gireceğimizden bu teknik ile çalışmak bizi kısa zamanda çok iş başarmak yoluna götürecektir. İş motivasyonumuzu arttıracaktır.

pomodoro tekniği amaç

Pomodoro tekniğinin amacı nedir?

Pomodoro tekniği ile çalışmanızın süresini parçalara ayırmak amaçlanmıştır. Bu sayede beynimizin sadece o konu üzerine odaklanması amaçlanmıştır.

İnsan beyni bir konu hakkında en fazla 25 dakika odağını verebiliyor. Okulda da bunun örneğini her birimiz yaşayarak tanık olmaktaydık. İlk 20-25 dakikasında derse odağımızı verebiliyorken bu zamandan sonra odağımız başka şeylere kaymaya başlıyor. Beynimiz odaklanmış olduğumuz konu ya da olay hakkında biraz molaya ihtiyacı olduğunu başka şeylere odaklanarak bize bildiriyor. Pomodoro tekniği de beynimizin bu ihtiyacına göre bir çalışma tekniği hazırlayarak odağımızı başından sonuna kadar çalışmak istediğimiz konu üzerinde tutmayı hedefliyor.

Pomodoro tekniği ile çalışma yaparken dikkatinizi hiçbir şeyin bozmasına izin vermeyin. Gerekirse ki önerimiz de bu şekildedir, molalarda telefonu elinize almayın. Ya da en azından internetinizi açmayın. Telefonla ilgilenirken hem molanızın ne zaman bittiğini anlamayacaksınız hem de dikkat dağıtıcı verilerle karşılaşabilme olasılığınız olduğundan tekrar çalışmaya döndüğünüzde odağınızı tam olarak çalışacağınız konuya veremeyeceksiniz. Bu sebeple telefonla ya da dikkat dağıtabilecek herhangi bir uğraşla uğraşmadan molaları daha verimli geçirmenizi öneririz.

Dilerseniz önceki yazılarımızdan başka teknikleri de öğrenebilirsiniz. Bkz. Skimming Tekniği

İlgili İçerikler
KİŞİSEL GELİŞİM

Evde Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

“Evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz ?” diye düşünmeyi bırakmanız ve harekete bir yerden başlamanız için sizlere birkaç öneride bulunacağız. Pandemi…
KİŞİSEL GELİŞİM

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Dünyada İngilizce İstatistikleri Günümüzde dünya genelinde 1 milyar 120 milyon kişi İngilizce konuşuyor. Bu konuşanların içinde 378 milyon kişinin ana…
KİŞİSEL GELİŞİM

Eisenhower Matrisi ile Zaman Yönetimi

Bir gün yirmi dört saat. 21. yüzyıl insanının ise bu yirmi dört saate sığdırması gereken çok fazla şey var….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir