TEKNOLOJİ

Sanal Devrim: Artırılmış Gerçeklik

Günümüzde teknolojinin gelişmesinin en büyük artılarından birisi, kuşkusuz teknolojinin insanlara sağladığı rahatlıktır. Şimdi bir düşünün; mobil cihazınızı odanızın boş bir alanına fotoğraf çekiyormuşçasına tutarak mağazada görüp beğendiğiniz kitaplığın, elinizdeki akıllı telefonda gerçekmiş gibi canlanmasını ister miydiniz? Peki ya, mağazaya gidip beğenip alma derdiniz olmadan seçtiğiniz elbiseleri de odanızdaki aynaya bakarak sanal bir şekilde denemeyi ister miydiniz? Son zamanlarda iyice popülerleşmiş bir kavram olan “Artırılmış gerçeklik” kavramı  bu saydığım örneklere olanak sağlamakla kalmıyor, aklınıza gelebilecek çoğu alanda da insanlara büyük kolaylık ve konfor sağlıyor. Bu yazımda “Artırılmış Gerçeklik Nedir?” sorusuna yanıt arayacağız ve sanal dünyaya yeni bir kapı aralayacağız. 

Sanal Devrim: Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış gerçeklik (AR) ya da Zenginleştirilmiş Gerçeklik, ingilizce karşılığı ile Augmented Reality; kamera, bilgisayar alt yapısı ve işaretleyicinin 3 boyutlu olarak gerçek dünyaya konumlandırılmasıdır. “Artırılmış Gerçeklik Nedir?” sorusuna yanıt arayan insanların aldıkları cevaplar onları bir hayli şaşırtıyor, çünkü kullanıcılar daha önce karşılaşmadıkları bir teknolojiyle karşılaşarak artırılmış gerçeklik ile sanal nesneleri gerçek dünya üzerinde görme imkanına sahip oluyorlar. Artırılmış gerçeklik teknolojisi temel olarak diğer birçok teknoloji gibi askeri teknolojiden esinlenilerek oluşturulmuştur. Askeriyede kullanılan HUD(Head-up Display) teknolojisi, savaş uçakları pilotlarının kokpitte karşısındaki ekranlara mevcut durumla ilgili bilgilendirici veriler aktarılmasını sağlayan bir teknolojidir. AR uygulamalarında kullanılan gözlük veya ekranların da HUD teknolojisinden etkilendiğini söylemek yanlış olmaz diye düşünüyorum.

artırılmış gerçeklik nedir

Askeri teknolojiden bağımsız olarak “Artırılmış Gerçeklik Nedir?” sorusunu basitçe cevaplamak gerekirse; AR kısaca, canlandırılmış QR kodlarıdır diyebiliriz. QR kod ise telefon kamerası veya AR teknolojisine uygun gözlükler ile okutulabilen barkodlardır. Yani, sanal olma özelliğine sahip herhangi bir objenin ekran üzerinde bize yansıtılmasıdır.

Artırılmış Gerçeklik ile Pazarlama

Günümüzde mobil cihaz kullanımı günden güne artmaktadır. Hatta yapılan araştırmalar sonucu yakın gelecekte sanal dünyayla  bilgisayardan ziyade akıllı cihazlar üzerinden bağlantı kuracağımız öngörülüyor. Bu bilgilerin ışığında “Artırılmış Gerçeklik” uygulamalarının değeri ve öneminin de hızla artacağını söyleyebiliriz. Örneğin eğitimlerini tablet üzerinden gerçekleştiren kurumlarda öğrencilere zevkli öğrenme deneyimleri yaşatılabilir. AR destekli kitaplar, dergilerle dersler öğrenciler için ilgi çekici, motive edici ve eğlenceli hale getirilebilir.

AR ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden günümüz firmalarından bazıları, kendilerine özgü uygulamalar geliştirerek bu teknolojiyi kullanıcılarına sunmaktadırlar. Özellikle sosyal medya aracılığı ile bu teknolojiyi insanlara tanıtıp, verdikleri reklamlar ile de kullanıcı ağlarını genişletiyorlar. Apple, HTC, Microsoft, Google gibi markaların da yer aldığı bu pazarda, kendisine yer edinmek isteyen küçük firmaların da gelişme şansı yadsınamayacak kadar fazla. Özellikle mobil cihazlar ve sosyal medyanın ilişkisi gün geçtikçe güçlenirken, insanlara keyif verecek ve onlara rahatlık sağlayacak yeni, gelecek vadeden bir teknolojinin herhangi bir sosyal mecrada yayılmasının epey hızlı olacağı tahmin edilebilir. Eğer teknolojinin getirdiği yararlardan en üst düzeyde faydalanmak isteyen bir pazarlamacı iseniz, günümüzde yeni yaygınlaşmaya başlayan Artırılmış Gerçeklik teknolojisini yakından takip etmek yararınıza olabilir. Yakın bir zamanda başlamış olan firmalar arası bu yarışta çok geçmeden yerinizi alın; sanal dünyanın avuçlarımız arasında gerçekliğe dönüşmesi çok da uzak değil.

İlgili İçerikler
TEKNOLOJİ

Geleceğin Enerjisi: Nükleer Füzyon Reaktörü

Dünyada yedi milyar insan yaşıyor. Gün geçtikçe kalabalıklaşıyoruz. Biz kalabalıklaştıkça ihtiyaçlarımız da artıyor. Bu ihtiyaçların başında elbette enerji kaynakları…
TEKNOLOJİ

Hareketi Elektriğe Çeviren Teknoloji: Twistron

Çağımızda hayatımızın her yerinde olan bir güç, elektrik. Telefonlarımız, televizyonlarımız, bilgisayarlarımız, sağlık cihazlarımız, derslerimiz… Her şey bir şekilde elektriğe…
TEKNOLOJİ

28 Bin Yıl Bitmeyen Pil | Nano Diamond Pil Nedir?

Nano Diamond Pil Hepimiz günlük hayatımızda sıkça telefon kullanırız. Belki de şu an bu yazıyı telefonunuzdan okuyorsunuzdur. Peki şarjınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir