TEKNOLOJİ

SSD Nedir? Ne işe yarar?

Günümüzde bilgisayarlar bir çok kişi için büyük önem taşıyor. Özellikle içerik üreticileri, e-spor oyuncuları, render işleriyle uğraşan mimarlar gibi, işlerini bilgisayar üzerinden yöneten kişiler için bu önem artıyor. Hızlı çalışan bir bilgisayarda bir işi bitirmek, daha yavaş çalışan bilgisayarda aynı işi bitirmekten daha kısa sürüyor. Örneğin bir bilgisayarda 40 dakikada alınan bir render, daha güçlü bir bilgisayarda 10 dakikada alınabiliyor. Bu da kişiye zaman tasarrufu sağlıyor. Ssd ‘ler bilgisayarlara bu hızları sağlayan donanımlardan biri. Peki SSD nedir? Ne işe yarar? 

Nasıl Çalışır?

SSD (Solid State Drive) yani katı hal sürücüsü anlamına gelir. Verilerin depolandığı yerdir. Harddisk gibi depolama görevi görür, fakat çalışma mantığı farklıdır. Harddisklerin içinde bir disk bulunur. Bu diskin dönmesiyle yazma ve okuma işlemleri gerçekleşir, SSD ‘de ise içinde bir disk yerine, hafıza çipleri bulunur. Bilgiler bu hafıza çiplerinin içinde depolanır. HDD ‘de olduğu gibi içinde mekanik bir yapı olmadığından çok daha hızlı çalışır.

SSD Bilgisayarıma Uyumlu Mu?

Harddiskler anakarta sata portu üzerinden bağlıdır. Bilgisayarınız ister yeni, ister eski model olsun anakartında mutlaka sata 3 portu bulunur. Alacağınız sata 3 model bir SSD bilgisayarınıza uyumlu olacaktır. Eğer bilgisayarınızda NVMe portu var ise, NVMe model bir ssd kullanarak 5-6 kat daha fazla yazma ve okuma hızlarına ulaşabilirsiniz.

SSD Kullanmanın Artıları Nelerdir?

  • SSD ‘ler harddisklere göre daha uzun bir kullanım ömrüne sahiptirler.
  • Gündelik sıradan kullanımlarda bile farkını rahatlıkla görebilirsiniz.
  • Bilgisayarınızın çok daha hızlı açılır.
  • Dosyalarınızı başka bir klasöre taşırken beklediğiniz süreler kısalır.
  • Özellikle dizüstü bilgisayarlarda zamanla yıpranmış harddiskler çalışma sesi çıkarmaya başlar , SSD ‘lerde böyle bir ses duymazsınız.
  • Harddiskler özellikle birden fazla işlem yaparken bilgisayarınızda kasma gerçekleşebilir. SSD ‘de ise depolama biriminden kaynaklı bir donma yaşamazsınız.
5 İçerik

Yazar Hakkında
Bilimografi Kurucu Ortağı ve Yazarı
Sosyal
İlgili İçerikler
TEKNOLOJİ

Geleceğin Enerjisi: Nükleer Füzyon Reaktörü

Dünyada yedi milyar insan yaşıyor. Gün geçtikçe kalabalıklaşıyoruz. Biz kalabalıklaştıkça ihtiyaçlarımız da artıyor. Bu ihtiyaçların başında elbette enerji kaynakları…
TEKNOLOJİ

Hareketi Elektriğe Çeviren Teknoloji: Twistron

Çağımızda hayatımızın her yerinde olan bir güç, elektrik. Telefonlarımız, televizyonlarımız, bilgisayarlarımız, sağlık cihazlarımız, derslerimiz… Her şey bir şekilde elektriğe…
TEKNOLOJİ

28 Bin Yıl Bitmeyen Pil | Nano Diamond Pil Nedir?

Nano Diamond Pil Hepimiz günlük hayatımızda sıkça telefon kullanırız. Belki de şu an bu yazıyı telefonunuzdan okuyorsunuzdur. Peki şarjınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir