SİNEMA

The Gentlemen Filmi

“Ormanın kralı olmak istiyorsan, kral gibi davranman yetmez. Kral olman gerekir.”

The Gentlemen , daha önce birçok filmi ile kendini kanıtlamış klasik bir Guy Ritchie yapımı, yönetmenin daha önceki filmlerini izleyenler için bu rahatlıkla anlaşılabilir.

2020’nin başlarında gösterime giren filmin süresi 2 saate yakın olmasına rağmen asla izleyeni sıkmıyor. Film oldukça akıcı ve keyifli bir film.  The Gentlemen Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Michelle Suzanne Dockery, Colin Farrell, Hugh Grant gibi oldukça zengin bir oyuncu kadrosuna sahip. Film yüksek tempo, iddialı ve akıcı diyaloglar, keskin sahne geçişleri, kaliteli kara mizahı ve her sahneyi güzelleştiren uygun müzikleri ile izleyiciye farklı bir keyif veriyor.

Filmin teması klasik bir suç hikâyesi ama onu bu kadar akıcı ve farklı yapan Guy Ritchie faktörü var tabi ki. Film boyunca bolca aksan duyacağınız için filmin Londra’da geçtiğini duymak sizi şaşırtmayacaktır.

The Gentlemen genel olarak bakıldığında mafya ya da suç hikâyeleriyle dalga geçen bir havada ilerliyor. Her ne kadar hikâye ağırlıklı olarak suç, polisiye ve aksiyon temalı olsa da birçok yerinde güldürmeyi başarıyor ve komedi unsurlarının da iyi kullanıldığını görüyoruz.

Kargaşa, cinayet ve şantaj gibi olaylar zinciri

Amerika’dan gelip kendi çabalarıyla Londra yeraltı dünyasında bir yer edinen Mickey Pearson’ın (Matthew McConaughey ), kurduğu bu imparatorluğu bir milyardere satmaya çalışmasıyla olaylar başlıyor. Güçlü bir uyuşturucu imparatorluğu olan Mickey Pearson’ın bu imparatorluğu satmak istemesiyle başlayan bu olaylar örgüsüne dâhil olan Rus mafyası, gangsterler, gazeteciler ile birlikte kargaşa, cinayet ve şantaj gibi aksiyon dolu olaylar zinciri halinde ilerliyor.

Filmde yer alan dedektif Fletcher’ın (Hugh Grant) da olaylarda büyük etkisinin olduğunu belirtmek gerek, zaten film boyunca kendisi görmekteyiz. Kısacası filme her oyuncu her karakter ayrı bir tat katmış. Bu yüzden kendinizi bütün o kargaşanın içinde bulmanız, izlerken tüm o olaya dâhil olmanız çok olası.

Colin Farell’ı izlediğimiz rol onun genel olarak içinde olduğu rollerden farklı, başta bu şekilde hissettirse de onu bu rolde izlemek oldukça keyifliydi ve bu rol onun ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu tekrar ortaya çıkarmış diyebilirim.

Filmin önemli karakterlerinden Rosalind Pearson (Michelle Suzanne Dockery) başarılı ve güçlü bir kadın figürü. Onu filmde bu rolde görmek oldukça güzeldi. Kısacası görmeyi özlediğimiz oyuncularla iyi bir film izleme imkânı sunan İngiliz yönetmen Guy Ritchie kendine has tarzıyla bazı izleyicilere karmaşık gelen ama yine de akılda kalıcı bir film bırakıyor arkasında. Filmin İMDb puanı ve filmi izleyenlerin görüşleri de bu tezi destekler nitelikte. Filmi beğenmeyenler de eleştirenler de elbet vardır ama izleyip sizin karar vermenizi tavsiye ederim.

Keyifli seyirler dilerim!

İlgili İçerikler
SİNEMA

Jeffrey Epstein : Korkunç Zengin

Belgeselin Künyesi 27 Mayıs 2020’ de yayınlanan Jeffrey Epstein: Korkunç zengin, Netflix’in belgeseller listesinde yerini aldı. 2016 yılında James…
SİNEMA

İzlenmesi Gereken Komedi Filmleri

İzlenmesi gereken komedi filmleri  yazımda sizlere Türk sinemasının en sevilen filmlerinden, 12 komedi filmini sunuyorum. Önceliğim IMDb puanları oldu…
SİNEMA

Cem Yılmaz Filmleri

Komedyen, oyuncu, müzisyen, karikatürist, seslendirmen, senarist, yapımcı ve yönetmen gibi birçok namı bulunun bir adam Cem Yılmaz. Kendisi meslek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir