KİŞİSEL GELİŞİM

Utangaçlık Nasıl Yenilir?

Utangaçlık, zaman zaman hem kendimizde hem çevremizde farklı konular ve durumlarda gözlemlediğimiz bir duygumuzdur. Yapma potansiyelimizin olduğu durumlarda utangaçlığımız o şeyi  yapmamıza  engeller koyar. “Aslında yapabilirim ama utanıyorum” dediğimiz birçok şeyi yapamadığımız için, toplumda bizim yerimize o işi yapabilecek olan diğer insanların yolunu açmış oluruz.

Utangaçlıkla kendimizi ifade etmekte sıkıntılar yaşarız. Ve bu durum zamanla daha ciddi bir problem olmaya başlar. Utangaçlık içerisindeyken kendi değerimizi diğer kişilere gösterirken düşüş yaşarız.

Sırf utandıkları için yapmak istedikleri şeyleri yapamayan o kadar çok insan var ki… Bu insanlardan bazıları utandıkları için doğduğu gibi ölürler. Sırf bir şey denemeye utandıkları için hiçbir zaman bir adım ötesine geçemez, istediklerini yapamaz.

Utangaçlık Nasıl Yenilir?

Utangaçlık gösterdiğimiz şeyler nedir?

Utangaçlık duyduğumuz şeylerde ilk sırada kendimiz varız. Kendimiz hakkındaki şeyler bizi zaman zaman bazen de sürekli utanç içerisine sokar. Kimisinde maddi durumu yüzünden utangaçlık gösterir, kimisinde kariyeri, kimisinde fiziksel özellikleri sebebi ile utangaçlık duymasına neden olmaktadır.

Kendimizin dışında ikinci sırada utandığımız şey ise ailemiz ya da ilişkimizdir. Bir ortama ailemizle ya da ilişki içerisinde olduğumuz insanla girdiğimizde utanç duyuyor olabiliriz. Ya da sırf bu kişilerden utandığımız için onlarla bir ortama gitmek istemeyiz.

Üçüncü sırada geçmişimizden duyduğumuz bir utanç var. Geçmişte yaptığımız bir şeye utandığımız gibi yapamadığımız bir şey için de utanç duyabiliyoruz. Geçmişte sırf utangaçlık yüzünden bir türlü ulaşamadığımız, konuşamadığımız o insana karşı utanabiliriz.

Geçmişten utanmak kötüdür. Yüzümüzü buruşturur. Fakat bunu değiştirmek de yine bizim elimizde. Geçmişteki her neyden utanıyorsak artık öyle davranmazsak utanç duymamış oluruz.

Utangaçlık gösterdiğimiz bir diğer şey de geleceğimiz. Nasıl ki geçmişte bir şeylere karşı utanç duyuyoruz, geleceği düşünerek de ya öyle olursa gibi şeyleri düşünerek utanabiliyoruz. Bulunduğumuz zamanda gelecek hakkında bir şeyler düşündüğümüzde utanç duyduğumuz şey için de o durumu yaşayacağımız zamana geldiğimizde ekstra bir utanç haline giriyoruz. Ve bu durum eğer ki önüne geçilmezse bir döngüye giriyor…

Utangaçlık duygumuzu bu maddelerden birinde ya da birden fazlasında hissedebiliriz. Unutmamalıyız ki bahsettiğimiz bu şeylere utanmak anormal değildir. Fakat bunu kalıcı hale getirirsek ve iyileştirmeye, değiştirmeye çalışmazsak bununla yaşamaya alışırsak bu durum daha da büyüyecektir. Gittikçe daha çok utanç duyacağız ve artık bir kronik hastalığa dönüşecek. Bu durum da hayatımızı özgürce, kendi istediğimiz gibi yaşamamızı engelleyecek.

Utangaçlığımız yüzünden hayatta hep birilerine yaslanarak yaşamımızı sürdürürüz. Kendi başımıza bir şey yapamayız ve alışverişe giderken, sinemaya giderken, seyahate çıkarken vs. Yanımızda hep birilerinin olması ihtiyacı duyarız.

Utangaçlık öyle bir noktaya gelebilir ki kendi hakkımız olan şeyi bile isteyemeyebiliriz. Gerçekten böyle bir hayat yaşamak ister miyiz peki? Hayır. Bunun için ne yapmalıyız gelin hep birlikte öğrenelim.

utangaçlığı nasıl yeneriz?

Utangaçlığı Nasıl Yenebiliriz?

  • Utandığın şeyleri düşün ve utandığını kabul et.
  • Utandığın şeyleri kolaydan zora doğru listele.
  • Listenin başından başlayarak yeniden dene. Hemen başaramayacaksın. Düşeceksin de batıracaksın da ama denemekten vazgeçmeyecek ve başaracaksın.
  • Çevreni değiştir. Eğer bulunduğun ortamda kendini kötü hissediyorsan farklı bir çevrede kendini yeniden tanıt. Yeni ortamda yeni bir şans bulabilirsin.
  • Konuşacağın konular bul, araştır. Cepte iyi olduğun konular hep olsun. Ne kadar çok o konuda konuşursan o kadar akıcı anlatırsın. 
  • İlgi duyduğun alanlardaki etkinlikleri takip et. Bu sayede sevdiğin şeyleri seven insanlarla tanışma fırsatı bulacaksın.
  • Kendini eve kapatma. Dışarı çık, gez, yeni yerler keşfet, adres sor, insanlarla iletişime geç. Ne kadar çok iletişime geçersen utangaçlığını o kadar azaltırsın.

Bunları yaptıkça utangaçlığı bir kenara bırakıp daha özgüvenli biri olacağız. Özgüven kazanmak için bu yazımıza da bakabilirsiniz. 

Unutmayın ki kimse izniniz olmadan size sizi değersiz hissettiremez. O insanların seni değersizleştirmesine sen izin veriyorsun. Kendini sev. Başkalarının eleştirileri eğer yapıcı değilse onlara dur de. Bundan utanma. 

Eğer utangaçlık seviyeniz kendinizin aşabileceği seviyede değilse bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Bundan utanmanıza gerek yok 🙂

 

İlgili İçerikler
KİŞİSEL GELİŞİM

Evde Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

“Evde kendimizi nasıl geliştirebiliriz ?” diye düşünmeyi bırakmanız ve harekete bir yerden başlamanız için sizlere birkaç öneride bulunacağız. Pandemi…
KİŞİSEL GELİŞİM

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Dünyada İngilizce İstatistikleri Günümüzde dünya genelinde 1 milyar 120 milyon kişi İngilizce konuşuyor. Bu konuşanların içinde 378 milyon kişinin ana…
KİŞİSEL GELİŞİM

Eisenhower Matrisi ile Zaman Yönetimi

Bir gün yirmi dört saat. 21. yüzyıl insanının ise bu yirmi dört saate sığdırması gereken çok fazla şey var….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir